BIST 8.039
DOLAR 27,14
EURO 28,93
ALTIN 1.680,29
HABER /  GÜNCEL

İstanbul'da su fiyatına son dakika indirim müjdesi Mevlüt Uysal açıkladı

İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'dan İstanbullulara bir son dakika müjdesi geldi. İstanbul'da su fiyatına indirim geldi. Mevlüt Uysal yaptığı açıklamada suya yüzde 15 indirim yapıldığını açıkladı.

Abone ol

İstanbul'da ev ve iş yerlerinde 1 Ocak 2019'dan itibaren geçerli olacak şekilde su fiyatlarına yüzde 15 indirim yapıldı.

İBB Başkanı Mevlüt Uysal İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan ile birlikte İBB Meclisi’nde bugün yapılacak genel kurul öncesinde bir açıklama yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal yaptığı son dakika açıklamasında, İstanbul'da su tüketiminde yüzde 15'lik indirim gerçekleştirileceğini açıkladı.

İndirim Ocak'tan itibaren uygulanacak:  Su fiyatlarında indirim kararı aldıklarını açıklayan Uysal, "Mevcut 2018 fiyatlarına göre vatandaşa yansıyacak rakam olarak yani fatura bedeli olarak yüzde 15 İSKİ su tüketiminde hem evlerde, hem iş yerlerinde indirim kararı aldık. İndirim yılbaşı itibariyle başlayacak. İSKİ olarak, belediye olarak bunu meclisimize teklif edeceğiz. İstanbullulara hayırlı olsun diyoruz" diye konuştu.

İstanbul'un 2071'e kadar su sorunu olmayacak: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, barajların doluluk oranlarının yüzde 47 olduğunu bildirerek, İstanbul’un 2071’e kadar su sorunu olmayacağını bildirdi.

Barajlarda doluluk oranı yüzde 47: Saraçhane’de bulunan belediye binasında basın toplantısı düzenleyen, "Vatandaşlarımız rahat olsun. Barajlarda doluluk oranımız yüzde 47. Geçtiğimiz kış son 44 yılın en kurak kış ayı olmasına rağmen doluluk oranımız yüzde 47. İstanbul olarak su sorunumuz yok. İSKİ olarak önümüzdeki 50 yıl, 2071’e kadar su sorunumuz yok diyoruz. İSKİ olarak musluklardan içilebilir temiz su akıtabiliyoruz.

İleri düzeyde biyolojik arıtma yapılıyor: Hem su temin etme hem temiz suyu vatandaşımıza ulaştırma, ayrıca vatandaşlarımızın kullandığı suyu tekrar doğaya bırakırken arıtma yapıyoruz. Arıtmada şu anda yüzde 99’dayız. Ayrıca yüzde 45 ileri derece biyolojik arıtma yapılıyor. Önümüzdeki dönemde de bu rakamı da yüzde 90’lara çıkarma yönünde yatırımlarımız devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Vatandaşımız rahat olsun: İDO’nun iç hat seferlerini iptal etmesi yönündeki kararını da değerlendiren Uysal, "İDO özelleştirildi biliyorsunuz. Nihayetinde taşıma bir kamu hizmetidir. Özel sektör bu konuda ’para kazanamıyorum’ diye bıraktım dese bile bizim zaten şehir hatları işletmemiz devam ediyor. Biz vatandaşımızı yolda bırakmayız, vatandaşımız rahat olsun" dedi.