HABER /  GÜNCEL

İstanbul'a 6 yeni metro hattı nerelere yapılıyor?

İSTANBUL'a 6 yeni metro hattı yapılıyor. Peki metro hatları hangi ilçelere yapılacak, Üsküdar ile Kabataş arasındaki yaya tüneli ne zaman yapılacak? İşte İstanbul'un yeni ulaşım planları.

İSTANBUL'a 6 yeni metro hattı yapılacak. Şanslı ilçeler belli oldu. Emlak değerlerini de fırlatacak olan metro güzergahlarında Esenyurt'tan Ümraniye'ye kadar bir çok ilçe bulunuyor. İşte yeni metro durakları ve şanslı ilçeler. 

Yatırımların büyük bir bölümünü ulaşıma ayıran İBB metro çalışmalarına hız verdi. İstanbul’a 12 yılda 98 milyar liralık yatırım yapan İBB’nin 2016 yılında da 16,3 milyar liralık yatırım bütçesi bulunuyor. İBB, Temmuz ve Ağustos’ta 6 metro hattına ilişkin ihale yapacak.

Kirazlı-Halkalı metrosu inşaat ve elektromekanik işleri, otopark ve depo alanı inşası ihalesi Ağustos ayında düzenlenecek. 9,7 kilometre uzunluğa sahip olacak olan metro hattında 9 istasyon bulunacak.

Küçükçekmece, Bahçelievler ve Bağcılar ilçelerinden geçecek hatla trafik yoğunluğunun da azalması öngörülüyor. Sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 15 gün içinde yer teslimi yapılarak işe başlanacak. İşin süresi, yer tesliminden itibaren bin 20 gün olarak belirlendi.

Başakşehir-Kayaşehir metro hattı da Ağustos’ta ihaleye çıkıyor. 6 kilometre hat üzerinde 4 istasyondan oluşan Başakşehir-Kayaşehir metro hattının sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 15 gün içinde yer teslimi yapılarak başlaması ve 900 günde tamamlanması hedefleniyor.

Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metrosu ile Sarıgazi (Hastane)-Taşdelen-Yenidoğan Metrosu İnşaat ve Elektromekanik Sistemler Temin, Montaj ve İşletmeye Alma İşleri yapım işi yine Ağustos’ta ihaleye çıkıyor. 17,8 kilometrelik hatta 14 istasyon bulunacak, Üsküdar’dan Sultanbeyli’ye kesintisiz ulaşım sağlanacak.

ÜMRANİYE GÖZTEPE METRO HATTI

Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metrosuna ilişkin ihale Ağustos’ta gerçekleştirilecek. Yaklaşık 13 kilometre uzunluğundaki hatta, 11 istasyon bulunacak. İşin yapım süresi ise yer tesliminden itibaren bin 20 takvim günü olarak belirlendi.

ESENYURT’A METRO GELİYOR

Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt metro hattına ilişkin ihalenin de detayları belli oldu. İstanbul’un Bağcılar, Küçükçekmece, Avcılar, Başakşehir ve Esenyurt ilçelerini etkileyecek olan hattın ihalesi Ağustos’ta yapılacak. 18,5 kilometre hat üzerinde 11 istasyondan oluşan Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt metro hattının iş süresi, yer tesliminden itibaren bin 80 gün olarak açıklandı.

Kaynarca-Pendik-Tuzla metro hattına ilişkin ihale Ağustos’ta gerçekleştirilecek. Yaklaşık 12 kilometrelik hatta 8 istasyon olacak. Bu ihalede iş süresi bin 20 gün olarak belirlendi.

ÖNCEKİ HABERLER
İsrail'den önemli adım! 2007'den bu yana bir ilk
İsrail'den önemli adım! 2007'den bu yana bir ilk
Sözleşmeli öğretmen alımı 2016 başvurular ne zaman?
Sözleşmeli öğretmen alımı 2016 başvurular ne zaman?
 Bağdat'ta bombalı saldırı! Çok sayıda ölü ve yaralı var
Bağdat'ta bombalı saldırı! Çok sayıda ölü ve yaralı var
KPSS sonuçları 2016 açıklanıyor ÖSYM son açıklama
KPSS sonuçları 2016 açıklanıyor ÖSYM son açıklama
Bahoz Erdal ABD ile... Çarpıcı iddiayı Selvi duyurdu
Bahoz Erdal ABD ile... Çarpıcı iddiayı Selvi duyurdu
Demir boruyla Mertcan'ı öldürmüştü! Cani babanın cezası belli oldu
Demir boruyla Mertcan'ı öldürmüştü! Cani babanın cezası belli oldu
Yorumlar 7 yorum