BIST 9.179
DOLAR 31,14
EURO 33,82
ALTIN 2.032,12
HABER /  GÜNCEL

İstanbul fırtınayla yıkıldı! Son dakika haberleri

İSTANBUL'da beklenen yağış dün büyük bir afete yol açtı. Saat 18.00'da hava gece yarısı olmuş gibi karardı. İstanbul cevizden büyük doluyla parçalandı. Ağaçlar devrildi, metrobüs yollarda kaldı, marmaray durdu, vapurlar kabus yaşattı. İşte İstanbul'dan gelen görüntüler.

Abone ol

Meteoroloji saatler öncesinden uyarmıştı ancak kimse bu kadarını beklemiyordu. Geçen hafta yaşanan yağmurun çok daha beteri dün doluyla birlikte geldi. İstanbul'un bir çok ilçesinde ağaçlar devrildi, metrobüs yolları su altında kaldı. Vapurlar sahile yanaşamazken her yandan siren sesleri gelmeye başladı. Dolu ceviz büyüklüğünde olunca evlerin camları kırıldı, duvarlar şarapnal parçaları yemiş gibi yara aldı.

İl Sağlık Müdürlüğü'nün verilerine göre fırtına nedeniyle 10 kişi Üsküdar Haydarpaşa Numune Hastanesi'ne başvurdu. Yaralılardan 2'sinin durumu ise ağır.

İstanbul'u dün sadece 1 saat içinde afet yerine çeviren fırtına önce yağışla patladı. Gökyüzü simsiyah olduğunda yaşanacakların habercisi gibiydi. Rüzgarla birlikte yağışın ardından dolu başlayınca herkes eşi benzeri olmayan bir felaketle yüzyüze olduğunu farketti. Ceviz büyüklüğündeki dolu evlerin ve arabaların camlarını kırdı.

Her yandan felaket haberleri gelirken metrobüs hattı su altında kaldı. İşten çıkış saatinde doluya tutulan İstanbul halkı evine gidemedi yollarda felaketi yaşadı.

İstanbul’daki fırtınanın en olay görüntüsü! Şimşeğe bakın

Metroda çekilen görüntüler inanılmaz! Dolu şelalesi

AZ ZAMANDA ÇOK FAZLA YAĞDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, dün akşam saatlerinde İstanbul'u etkisi altına alan ve kentin birçok noktasında su baskınlarına neden olan şiddetli yağışla ilgili açıklama yaptı. Yağışın il genelinde farklı bölgelerde 20-25 dakikalık sürelerde etkili olduğu kaydedilen açıklamada, Meteoroloji istasyonlarından kaydedilen yağış miktarlarıyla ilgili şu bilgiler verildi:

“Aksaray: 16 - KG/M2
Akom: 23 - KG/M2
Çavuşbaşı: 30- KG/M2
Yenibosna: 25 - KG/M2
Merter: 30- KG/M2
Bostancı: 15 - KG/M2”

Dolu fırtınasını tutulunca otobüsten inip yüzdüler

Haydarpaşa'da patlama anı böyle görüntülendi video kaydı

DAKİKADA 25 ŞİMŞEK ÇAKTI
esen rüzgarın (AKSARAY-80km/s) hava sıcaklıklarının da 10C derecelerde azalmasına ve mevsim normalleri altına gerilemesine neden olduğu belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Şiddetli yağış esnasında dakikada ortalama 25 şimşek ve yıldırım hadisesi ile yağış boyunca toplam 372 adet şimşek ve yıldırım hadisesi gözlemlenmiştir. Yıldırım düşmesi nedeniyle meydana gelen 2 adet yangın olayı meydana geldi. Kağıthanede Odun Deposunda çıkan yangın İtfaiye ekiplerinin müdahalesi ile kontrol altına alındı. Yine Haydarpaşa Garının kulesine vinç devrilmesi nedeniyle çıkan yangın söndürüldü. Yaralanan bir vatandaş vincin altından çıkartılarak hastaneye kaldırıldı. Şişli İlçesi Pangaltı semtinde bulunan Ermeni mezarlığının duvarı çökmesi sonucunda 2 vatandaş yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

Havadaki uçağın burnu ve kanatları delik deşik oldu

İLK 5 DAKİKADA 250 SU BASKINI
Yağışla birlikte alarma geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye, İSKİ, Yol Bakım, İSTAÇ, Park Bahçeler, Zabıta, AFAD ve Karayolları ekipleri su baskını ve göllenmelere müdahale etti.

İBB ekipleri su baskınları ile 6 bin 388 personel, bin 194 araç, 417 motopomp, 786 dalgıç pompası ve ekipman ile mücadele ediyor. 153-Beyaz Masa ve 110 İtfaiye ye komuta merkezlerine yağışın ilk 5 dakikası içerisinde 250 su baskını ihbarı geldi. Şiddetli yağış nedeniyle metro seferlerinde aksama meydana gelmedi. Tramvay seferlerinde zaman zaman aksamalar meydana geldi. Atatürk Havalimanında inmesi gereken 16 uçak başka meydanlara yönlendirildi.

Şiddetli yağışlar o kadar etkiliydi ki 18 Temmuz’da meydana gelen su baskınındaki yağış 45 dakika süresinde yaklaşık 50-60 kg yağış bırakmıştır. Bugün yağan yağış 20 dakikada fırtına ve dolu ile birlikte 30-40 kg arasında yağış kaydedildi."

EVLERİN DUVARLARI DEHŞETİ ANLATIYOR


Dolu o kadar büyük ve fırtınayla birlikte o kadar güçlüydü ki evlerinden duvarları şarapnel parçaları yemiş gibi oldu.

İstanbul fırtına görüntüleri dehşete düşürdü