BIST 7.949
DOLAR 28,85
EURO 31,47
ALTIN 1.889,75
HABER /  MAGAZİN  /  KÜLTÜR VE SANAT

İstanbul Film Festivali başladı

25. Uluslararası İstanbul Film Festivali başladı. Festivalin açılış töreni Lütfi Kırdar’da yapıldı.

Abone ol

Sunuculuğunu Meltem Cumbul’un yaptığı törende Erden Kıral, Şerif Sezer ve Şener Şen’e Onur Ödülü sunuldu. Kerem Görsev ve Sertab Erener’in birlikte sahne aldığı gecenin açılış filmi ise Christian Carion’un yönettiği, Diane Kruger ve Benno Furmann’ın başrollerini paylaştığı ‘Ateşkes’ oldu.

25. İstanbul Film Festivali’nin açılış töreni Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı. Kültür ve sanat dünyasından ünlü isimlerin katıldığı tören, kırmızı halı seremonisiyle başladı.

Meltem Cumbul’un sunuculuğunu üstlendiği gecede, festival sponsorlarına teşekkür plaketi verildi. Törende Erden Kıral, Şerif Sezer ve Şener Şen onur ödülü aldı.

Son anda, özel bir nedenle törene katılamayacağını bildiren ünlü Fransız oyuncu Alain Delon’a verilen yaşam boyu başarı ödülünü ise oyuncu adına Fransız Turizm Bakanı Léon Bertrand aldı.

Törende Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, konuşması uzayınca salondakilerden tepki aldı.

Kerem Görsev ve Sertab Erener’in beraber sahne aldığı gece, Christian Carion’un yönetmenliğini yaptığı Diane Kruger ve Benno Furmann’ın başrollerini paylaştığı Ateşkes adlı filmin gösterilmesiyle sona erdi.

Dünyanın dört bir yanından 199 yönetmenin 219 filminin gösterileceği Festival, 25’inci yıldönümünde, birbirinden ünlü konukları ağırlayacak.

Film Festivali’yle 25 yıl rüzgar gibi geçti

Fransız Baharı etkinlikleri çerçevesinde Gerard Depardieu’nün konuk edileceği Festival’de bu yıl Fransız yapımlarına özel bir ağırlık veriliyor.

BELGESEL KUŞAĞI’NI NTV DESTEKLİYOR

NTV’nin sponsor olduğu ‘Belgesel Kuşağı’ bu yılın en güçlü bölümlerinden biri olacak. Son yılların ses getiren ödüllü yapımlarının yer aldığı bölüm, sinemada belgesel izleme keyfi yaşamak isteyenler için iyi bir seçenek.

Oscar adaylığı almış belgesel yapım ‘Murderball’, punk müziğin doğuşuna tanıklık eden ‘Punk Attitude’ ve 70’li yılların en ünlü erotik filmlerinden ‘Deep Throat’un perde arkasını anlatan ‘Inside Deep Throat’ NTV Belgesel Kuşağı’nda yer alan yapımlardan bazıları.

FESTİVAL HAKKINDA...

1982 yılında sınırlı sayıda gösterimle başlayan, o zamanki adıyla Sinema Günleri, şimdiki adıyla Uluslararası İstanbul Film Festivali 25 yaşında.

Geçtiğimiz 25 yılda, festival 1.818 yönetmenden, toplam 2.912 filmi İstanbul seyircisine ulaştırdı. 16 günlük süresiyle dünyanın en uzun festivallerinden biri olan etkinliği, şimdiye dek 2.245.000 sinemasever izledi.

1985 yılından beri 22 Altın Lale Ödülü, 1987’den bu yana 48 sinema ustasına Sinema Onur Ödülü, 1996’dan bu yana sinemanın 20 ustasına Yaşamboyu Başarı Ödülü verildi.

SİNEMALAR… SEANSLAR…

Bu yıl 219 filmin yer alacağı festivalin film gösterimleri; Beyoğlu’nda Emek, Atlas, Sinepop, Beyoğlu, Fransız Kültür Merkezi ve İstanbul Modern sinemaları ile Kadıköy’de Rexx sinemasında gerçekleştirilecek. Bu yıl filmlerin gösterim saatleri: 11.00 - 13.30 - 16.00 - 19.00 ve 21.30.

FESTİVAL KİTAPÇIĞI VE GÖSTERİM ÇİZELGESİ
Festivalle ilgili ön bilgilerin yer aldığı föyler ücretsiz olarak dağıtılıyor.

Sinemaseverler on beş gün boyunca ellerinden düşürmeyecekleri İstanbul Film Festivali kitapçığını ise Festival sinemalarından (Emek, Atlas, Sinepop, Beyoğlu ve Rexx), ve İKSV merkezinden (İstiklal Caddesi No: 146, Beyoğlu) 1 YTL karşılığında temin edebilirler.

Festival programı ve bilet satışı ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için:

www.iksv.org/film