HABER /  ÇALIŞMA HAYATI

İşsizlik maaşında 120 gün şartı kaldırılıyor!

İşsizlik maaşından yararlanmak için "son 120 gün prim ödeyerek sürekli çalışma" şartı kaldırılacak. 120 gün boyunca hizmet akdine tabi olmasına karşın devamsızlık hallerinden kaynaklı ödememe durumu ortadan kaldırılacak.

TBMM Genel Kurulunda, Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştı.

İşsizlik ödeneğinden yararlanmak için "son 120 günlük prim ödeyerek sürekli çalışma" şartı kaldırılacak, "hizmet akdine tabi" olarak çalışmak yeterli olacak. Böylece, 120 gün boyunca hizmet akdine tabi olmasına karşın devamsızlık hallerinden kaynaklı ödememe durumu ortadan kaldırılacak.

BİNDE 1'LİK PAY KALDIRILACAK: Kanuna göre, hayvancılığın desteklenmesi kapsamında yurt içinde yetiştirilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanların satışından ve üreticilerden satın alınan sütün satın alma bedeli üzerinden alınan binde 1'lik pay kaldırılacak.

EN DÜŞÜK YAŞLILIK AYLIĞI BİN LİRA: Malullük ve yaşlılık sigortasından ödenen aylıklar ile her ay itibarıyla yapılan ödemeler toplamı, dosya bazında yapılacak ek ödeme dahil bin liradan az olamayacak. Ölüm sigortasından yapılan ödemeler toplamı ise bu tutarın hak sahiplerinin hisseleri oranı esas alınarak tespit olunacak tutarından az olamayacak.

Bu düzenleme kapsamında hesaplanan aylıklar, belirlenen tutardan düşükse aradaki fark Hazine'den tahsil edilecek. Uluslararası sosyal güvenlik sözleşmeleri gereğince bağlanan kısmi aylıklar için bu hüküm uygulanmayacak.

ÖNCEKİ HABERLER
İğrenç olayı öğretmen açığa çıkardı! 9 yaşındaki çocuğa aylarca tecavüz ettiler
Fatih Terim ikna etti: Sana ihtiyacım var gitme
LPG yönetmeliği değiştirildi resmi gazetede yayınlanan yeni lisans kuralları
2019 Yay burcu Hande Kazanova
Süper Lig'de ikinci yarının perdesi açılıyor
Mardin'de PKK’nın döşediği EYP infilak etti 1 ölü
Yorumlar 1 yorum