YAZARLAR

İsrail'in canını yakacak tek söz!

Türkiye İslam İşbirliği Teşkilatı'nı olağanüstü toplantıya çağırıyor. Toplantıdan İsrail'i köşeye sıkıştıracak bir yaptırım kararı çıkabilir mi?

Süleyman ÖZIŞIKsuleyman@internethaber.com

Türkiye İslam İşbirliği Teşkilatı'nı olağanüstü toplantıya çağırıyor. Toplantıdan İsrail'i köşeye sıkıştıracak bir yaptırım kararı çıkabilir mi?

Sanmıyorum.

Amerika'nın kuklası haline gelen Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin katıldığı bir toplantıdan dişe dokunur bir karar çıkacağını beklemek fazla hayalcilik olur. 

"Adam akıllı bir karar çıkmayacaksa neden toplanıyorlar?" diye sorabilirsiniz. 

Toplanmanın amacı, tarihe not düşmek!

İsrail'in bir terör devleti olduğunu, masumları katlettiğini ve bir ülkeyi işgal ettiğini, gelecek nesillere aktarabilmek amaç...

Aslında belki boykot, ambargo ya da benzeri kararlar çıkmasa da İsrail'i dünya kamuoyu önünde zorda bırakacak bir bildiri yayınlanması ihtimali var!

Bilmem hatırlar mısınız?

2002 yılının dördüncü ayın dördüydü. 

Dönemin Başbakanı merhum Ecevit partisinin grup kürsüsündeydi. İsrail yine Filistin’e saldırmış ve bir katliama imza atmıştı. Ecevit'in ağzından şu sözler dökülmüştü: 

"İsrail, Filistin halkına karşı, dünyanın gözleri önünde soykırım uygulamaktadır." 

Bu sözler adeta zelzele etkisi yaptı.

Dünya medyası bu sözleri flaş haber olarak abonelerine aktardı. Söylenen sözlerin ABD ve Tel Aviv’de yankısı çok şiddetli oldu.

Gerçi daha sonrasında gelen baskılar nedeniyle Ecevit ardı ardına 4 kez özür diledi ve sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirtti lakin, söylenen sözlerin etkisi uzun süre devam etti.

Demem o ki...

İsrail'in canını yakabilecek şu dünyada tek söz var: 

Soykırım!

Yani Hitler'in bir dönem onlara yaptıklarını, şimdi onların yaptığını dünya kamuoyu önünde haykırmak.

Dünyanın gözü önünde "Soykırım yapan ülke" olarak anılmak, onları tabiri caizse kudurtuyor.

Gerçi Cumhurbaşkanı Erdoğan uzun yıllardır İsrail'e demediğini bırakmadı. "One Minute" ile başlayan, "İsrail bir terör devletidir" ile devam eden her sözü, İsrail'i çıldırtmaya yetti. 

Ancak bu kez durum biraz daha farklı. 

Eğer İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan "İsrail soykırım yapıyor" kararı çıkarsa, bu karar dünya gündeminin altını üstüne getirir. 

Bunun yanı sıra...

Cuma günü bilindiği üzere Yenikapı'da "Zulme karşı dur mitingi" yapılacak. Milyonlar orada toplanacak, Türk ve dünya medyası bu mitingi abonelerine canlı olarak aktaracak.

Burada gerek Cumhurbaşkanı'nın kullanacağı bir "Soykırım" kelimesi İsrail'in kalbine saplanmış bir hançer görevi görebilir. 

Ancak yetmez.

Mitinge katılacak milyonların, İsrail'in "soykırım" yaptığını ifade eden bir pankart ya da dövizle gelmesi gerekiyor. Bu pankart ya da dövizlerin İngilizce veya İbranice yazılmış olması çok daha tesirli olur. 

Ancak hedefe sadece İsrail'in konulması da yanlış olur.

Netice itibari ile katliamı yapan İsrail ancak, katliamın azmettiricisi ise Amerika'dır. Amerika'nın, uzun yıllardır Türkiye'ye karşı hasmane bir tutum sergilediği aşikâr. 

En son verilen Hakan Atilla kararı da bunun tuzu biberi oldu.

Türkiye'nin Amerika'yı dünya gündeminde aşağılayıcı bir hamle yapması gerekiyor. 

Örneğin;

İncirlik Üssü'nün kapatıldığı ve Amerikan askerlerinin sınır dışı edildiği haberi Yenikapı Meydanı'nda ilan edilirse...

Ve hemen ardından Menbiç'e yönelik operasyon hazırlıklarına başlandığı açıklanırsa...

Bu iki karar hem Türkiye’yi hem dünyayı ayağa kaldırır. Bu iki karar, İsrail'in hamiliğine soyunan Amerika'ya tokat niteliğinde olur. Bu iki karar Ortadoğu'daki Amerikan ve İsrail düşmanı ülkelere, "Bak, biz yaptık, siz de yapabilirsiniz" mesajı vermiş olur.

Siyaseten karşılığı olan bu tür kararların alınmasının zor olduğunun farkındayım. 

Ama bugün bu kararlar alınmazsa, yarın çok daha ağır kararlar almak zorunda kalabiliriz.

Zira ben bu atmosferde, 24 Haziran seçimlerini göremeyeceğiz diye endişe ediyorum. 

Neden endişe ettiğimi de cuma günü kaleme alacağım yazıda dile getireceğim.

***

Dipnot:
 Cuma günü Yenikapı Mitinginde olacağım. Hadi, alın ellerinize "İsrail soykırım yapıyor" pankartını, gelin Yenikapı'ya...

Yorumlar 67 yorum