BIST 1.441
DOLAR 8,23
EURO 10,03
ALTIN 484,79
HABER /  DÜNYA

İslam Konferansı toplantısında domuz eti skandalı

Alman devleti ile Almanya'da yaşayan Müslümanlar arasında diyaloğu ve uyumunu geliştirmek için Alman İçişleri Bakanlığı'nca düzenlenen İslam Konferansı'nın 12.'sinde büfede domuz eti servis edildi. Üstelik üzerinde herhangi bir uyarı bulunmadan...

Abone ol

ALMANYA'da Federal İçişleri Bakanlığı'nın düzenlediği İslam Konferansı'nda domuz etinin servis edilmesi tartışmalara yol açtı. İlk kez 2006'da toplanan ve Alman devleti ile Almanya'da yaşayan Müslümanlar arasında diyaloğu ve Müslümanların uyumunu geliştirmek için bu yıl 12.'si düzenlenen iki günlük buluşmadaki büfede domuz etinin servis edildiği ortaya çıktı.

Batı Alman Radyo ve Televizyon Kurumu'ndan Tuncay Özdamar'ın Twitter üzerinden duyurduğu olay kısa sürede sosyal medyada tartışılmaya başlandı. Gazeteci Özdamar, Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) üyesi Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer'in ev sahipliğinde sunulan büfede domuz etinin yer aldığını duyurduğu Tweet'inde, "İnşallah helaldi. Seehofer'in İçişleri Bakanlığı bununla ne demek istiyor? Domuz eti yemeyen Müslümanlara biraz saygı gösterilmesi yerinde olurdu" ifadesini kullandı.

Gelen tepkiler üzerine Federal İçişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Twitter üzerinden yapılan paylaşımda, büfede 13 farklı yiyeceğin bulunduğuna ve büfe hazırlanırken, katılımcıların 'dini çeşitliliğinin' de göz önünde bulundurulduğuna dikkat çekildi. Bakanlık açıklamasının sonunda yine de "Bazı kişilerin dini duyguları incindiyse, bundan üzüntü duyarız" diyerek özür diledi.

Öte yandan katılımcılar arasında yer alan Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet Milletvekili Ali Baş, domuz etinin etiketlenmemiş olduğunu belirtti. Watson adlı internet platformuna konuşan Yeşiller milletvekili, bu nedenle bazı katılımcıların neredeyse domuz etine uzandığını, ancak servisi yapan kişilere sorarak yiyeceğin domuz eti olduğunu anladığını kaydetti.

ÖNCEKİ HABERLER
Asgari ücret ne kadar oldu 2019 yılı net/brüt maaş tablosu
Dünyanın konuştuğu Wilder-Fury maçı berabere bitti!
e okul VBS sistemi girişi 1. dönem yazılı sınav sonuçları sorgulama
ALES şartı aranmayacak MYO programları açıklandı!
ALES sonuçları açıklanıyor ÖSYM 18 Kasım ALES sonucu sorgulama
Abdurrahim Albayrak rahatsızlığından sonra deplasmana gidiyor!
Kayserispor'da Ertuğrul Sağlam maçın ardından ihraç edildi
Beşiktaş-Galatasaray derbisinin muhtemel 11'leri
Bekçilik mülakat sonuçları 2018 TC ile sorgulama
Ankara İstanbul hızlı tren saatleri bilet kaç para
Yorumlar 10 yorum