BIST 9.525
DOLAR 32,51
EURO 34,75
ALTIN 2.495,75
HABER /  GÜNCEL

IŞİD’in elindeki rehinlerle ilgili flaş açıklama

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, IŞİD’in alıkoyduğu Türk rehineler ile ilgili, “IŞİD üzerinde kim etkili olabilecek ise, kimin sözüne itib...

Abone ol

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, IŞİD’in alıkoyduğu Türk rehineler ile ilgili, “IŞİD üzerinde kim etkili olabilecek ise, kimin sözüne itibar ediyorsa Irak’taki bütün taraflarla görüşmemiz devam ediyor. Belki yarın, belki öbür gün gelebilirler” dedi.
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, TCDD Sosyal Tesislerinde Sivas Ulaştırma Memur-Sen Şube Başkanlığının düzenlemiş olduğu kahvaltı programına katıldı. Yılmaz, bir gazetecinin, "Kaçırılan İsrail askerleri için ABD Türkiye’den acil destek istedi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna, "Gerçek zafer barışa ulaşmış zaferdir. Kim barışa ulaşmışsa zafere ulaşmış demektir. Bugün herkes bir adım ileri gitmek istiyor. Kavgayla bir adım alacağını düşünüyor. Oysa biz diyoruz ki barış olsun. Barış olmanın şartı bu bölgede iki bağımsız devletin 1967 sınırlarına çekilerek bir arada yaşaması. Ateşkes ilan ediyorlar fakat ondan sonra bir İsrailli kaçırıldı. Kaç tane Filistinli öldürüldü? 40 tane Filistinliyi öldürdüler. Nerede adalet nerede insaf var? Herkes şiddetle silah gücüne dayanarak mesafe almak istiyor. Biz taraflara şunu diyoruz; gerçek zafer barışa ulaşmış zaferdir. Her iki tarafın da barışı amaçlaması gerekir. Bu anlık olayları kendi lehlerine bir fırsata dönüştürmemelerini istiyoruz. Türkiye gerçekten o coğrafyada barış istiyor. Mazlumun, mağdurun ve haklının yanında, İsrail’in de güvenliğini ele alan bir sistemi savunuyor. Bunun içinde o bölgede iki devletli bağımsız devletin bir arada yaşamasını sağlamaktır. Türkiye bunu destekliyor. Bazı ülkeler ise henüz Filistin’in bir bağımsız devlet olarak İsrail’in yanında yer almasına hazır değil. Buna Arap Birliği ülkeleri de dahil. Bundan dolayı şu anda Mısır Refah Sınır Kapısı’nı kapatıyor. Bu Arap eğer isterse onun güçlenmesini Refah Sınır Kapısı’nı açardı. Biz barış istiyoruz. Bunun yolunda herkesin silahlarını gömmesi. en azından bu ateşkes sözüne her iki tarafından uyması dolayısıyla da bir bahane bulup da misli ile kat kat karşılık verilmesini doğru bulmuyoruz" dedi.

"REHİNELER İLE İLGİLİ GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR"
"IŞİD’in kaçırdığı rehineler ne zaman ailelerine kavuşacak?" sorusuna ise Yılmaz, "Çalışıyoruz. IŞİD üzerinde kim etkili olabilecek ise, kimin sözüne itibar ediyorsa Irak’taki bütün taraflarla görüşmemiz devam ediyor. Bize söylenen en kısa zamanda. Bunu gerçi daha halka söylemedik. Belki yarın gelebilir, belki öbür gün gelebilir. Biraz sabırlı olsunlar. Ya operasyon yapıp gidip getireceksin ya da görüşmeler ile sabırla sulh yoluyla bu olayı bu sıkıntıyı çözmek lazım. Biz görüşmeler yoluyla bunu çözmeyi düşünüyoruz. Çünkü bunun en doğru yol olduğunu düşünüyoruz. Biraz daha sabretsinler" diye konuştu.
Bir gazetecinin Adana’daki TIR’larda silah bulunduğu iddialarını sorması üzerine Yılmaz, "Mahkemede, yargıda devam ediyor. Biz orada Türkmenlere giden yardımın olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla Türkmenlerin neye ihtiyacı varsa o yardımı vermek Türkiye’nin asli yükümlülüğüdür çünkü orada Türkmenler sahipsizdi. Türkiye’den önce ancak bizim yardımlarımız ile bir noktaya gelmiştir. Türkiye’nin yaptığı doğrudur"dedi.
Bakan Yılmaz, daha sonra 50’inci Ahmet Ayık Kara Kucak Güreşleri ve Bal Festivali’ne katılmak üzere Doğanşar ilçesine hareket etti.
(İHA)