BIST 1.096
DOLAR 7,66
EURO 8,96
ALTIN 467,04
HABER /  DÜNYA

IŞİD'in başkent olarak ilan etmeyi planladığı il

Dünyanın korkulu rüyası haline gelen terör örgütü IŞİD'in Libya'nın Akdeniz kenti Sirte'yi yeni başkenti ilan etmeyi planladığı iddia ediliyor.

Abone ol

Wall Street Journal'ın Libyalı istihbarat yetkililerine dayandırdığı haberde, IŞİD'in Sirte'deki varlığını 200'den 5.000 militana çıkardığı ve kentte 'petrol gelirlerini düzenleyip terör saldırıları planlayabileceği' bir üs kurduğu belirtildi.

Sirte'deki IŞİD militanları arasında 'yöneticilerin' ve 'finansçıların' da olduğu belirtilen haberde, kentin İtalya'ya yakınlığına da dikkat çekildi.

'ROMA'YA UÇMAK İSTİYORLAR'

Gazeteye konuşan Libyalı istihbarat yetkililerinden biri, ''Niyetleri açık. Buradan Roma'ya uçmak istiyorlar'' dedi.

'MİLİTANLARI SURİYE YERİNE LİBYA'YE DAVET EDİYORLAR'

Bununla birlikte Libyalı askeri yetkililer de ülkedeki IŞİD militanlarının yeni savaşçılar toplamak için girişimde bulunduğunu ve onları Suriye yerine Libya'ya davet ettiklerini söyledi.

'PETROL KAYNAKLARINI ELE GEÇİRMELERİ AN MESELESİ'

Gazeteye bilgi veren diğer bir Libyalı yetkili de, IŞİD militanların Sirte yakınlarındaki petrol kaynaklarını ele geçirmesinin 'an meselesi' olduğunu ifade etti.

'SURİYE'DEN KOVULMALARI HÂLİNDE...

New York Times gazetesi ise, IŞİD'in Libya'nın Akdeniz kıyısındaki 150 kilometrelik bir alanı kontrol ettiğini yazdı. Gazeteye konuşan istihbarat kaynakları da IŞİD'in Sirte'yi, Suriye ve Irak'tan kovulmaları hâlinde kullanabilecekleri bir üs olarak gördüğünü söyledi.

LİBYA IŞİD'LE MÜCADELEDE KOLAY OLMAYACAK

Gazetenin haberinde ayrıca Libya'da IŞİD'le mücadelenin kolay olmayacağı, zira ülkede eski Devlet Başkanı Muammer Kaddafi'nin devrilmesinden bu yana 'işlevsel' bir hükümet kurulamadığını ve komşu ülkelerin de askeri bir müdahale gerçekleştiremeyecek kadar 'zayıf' olduğu ifade edildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Rusya'daki Türk öğrencilere ne olacak?
Sedat Peker'e Dünya Türklüğü Hakan'ı unvanı!
MHP'nin 2 ilçe başkanı bakın nerede savaşıyor?
Bursa'da 2 kadın cesedi bulundu
PYD Rus desteğiyle iki koldan saldırıya geçti
Masumlar Apartmanı kitap özeti konusu nedir?
Yorumlar 1 yorum