HABER /  GÜNCEL

IŞİD polislere yakalanmamak için kitapçık bastı

İstanbul'da polisler son 16 ayda IŞİD'e katılmak isteyen 560 yabancıyı gözaltına aldı. IŞİD, gözaltılar nedeniyle kitapçık yayımladı.

Suriye ve Irak'ta katliamlar yapan terör örgütü IŞİD'e katılmak için İstanbul'a gelen 560 yabancı gözaltına alındı. Terör örgütü IŞİD ise polise yakalanmamak için kitapçık yayımladı.

IŞİD, "İslam Devleti'ne Hicret" isimli kitapçığın 16. sayfasında militanların Türk polisine yakalanmaması için ne yapmaları gerektiğini anlattı.

"ERKEKLER SAKALLARINI KESMELİ, KADINLAR BAŞINI AÇMALI"

Kitapçıkta IŞİD mensuplarına Türk polisine yakalanmamak için şu öğütler verildi:

"Her ne kadar planlarınızda geri dönmek olmasa da, dikkat çekmemek için biletinizi gidiş-dönüş alın. Dini bir görüntünüz olmasın. Erkekler sakallarını kesmeli, kot pantolon giymeli. Çantalarında bıçak, kamuflaj ve bot gibi şüphe uyandıracak askeri malzemeler bulundurmamalı. Kadınları ise peçelerini ya da başlarını açmaları hatta makyaj, geçici dövme bile yaptırabilir."

işi̇d-polislere-yakalanmamak-için-kitapçik-basti.jpg

"KADINLAR YEDEK PARDÖSÜ ALMALI"

IŞİD'in yayımladığı kitapçıkta sınır geçişlerinin genelde akşam ve sabaha karşı yapılmasının uygun olduğu belirtildi:

"Ayağınıza rahat bir spor ayakkabı giyin. Kadın kardeşlerimiz sınırdan geçerken yanınıza yedek pardösü almalısınız. Sınırda dikenli tellerin altından geçerken, elbisenizin yırtılması durumunda, mahreminizi gizlemeniz için elinizde ekstra bir kıyafetiniz olmalı."

POLİSLER IŞİD İÇİN EĞİTİM ALDI

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü mayıs 2014'te havalimanlarında mülakat odaları kurdu. Bugüne kadar 2500 yolcu mülakata alındı.

Havalimanlarında ve otogarda görevlendirilen 40 ekip, bir ay süren "profilleme", "risk analizi", "takip" ve "sorgu yöntemleri" eğitimi aldı. Polislerin seçiminde iyi seviyede İngilizce, Fransızca, Almanca ve Arapça bilenler tercih edildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Hac faciasındaki ölü sayısıyla ilgili çelişkili açıklamalar
İngiltere'de İşçi Partisi lideri Corbyn'den 'daha kibar ve kapsayıcı siyaset' sözü
Hac'da ölenlerin sayısı 4 bin 173 mü? Bomba iddia!
Şaşırtan rakam! Geçen hafta 8,5 milyon kişi...
KYK yurt yedek liste sorgulama ekranı 2015
Seferberlik emri ne demek seferberlik ilan edildi mi son haber
Yorumlar 1 yorum