BIST 1.210
DOLAR 7,86
EURO 9,30
ALTIN 482,22
HABER /  DÜNYA

İran'ın dini lideri Hamaney Erdoğan'a bunları söyledi

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, referandumun bölgenin geleceği için tehdit olduğunu belirterek Türkiye ve İran'ın işbirliğinin çok önemli olduğunu söyledi.

Abone ol

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, resmi temaslarda bulunmak için Tahran'da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindekilerle yaptığı görüşmede, Kuzey Irak'taki referanduma değinerek  "Bazı yabancı güçler ve özellikle Siyonist İsrail, bölgede yeni bir İsrail yaratmaya çalışıyor" dedi.

"BÖLGENİN GELECEĞİ İÇİN BİR TEHDİT"

İran liderinin ofisinden yapılan açıklamaya göre, Erdoğan-Hamaney görüşmesinde Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKYB) tarafından düzenlenen referandumun "bölgenin geleceği için bir tehdit" anlamına geldiğini savunan Hamaney, "Bu bölgeye ihanet demektir ve uzun vadede komşuları etkileyecek" açıklamasında bulundu.

"İKİ ÜLKENİN VERECEĞİ MÜŞTEREK KARARALAR ÇOK ÖNEMLİDİR"

Hamaney, "İran ve Türkiye bu olaya karşı mümkün olan her eylemi yapmalıdır. Bağdat yönetimi de ciddi şekilde kararlar alıp, uygulamalıdır. İki ülkenin vereceği müşterek kararlar, dayanışma ve yapacağı işbirliği çok önemlidir" diye konuştu.

"İLK DERECEDE İSRAİL İKİNCİ DERECEDE WASHİNGTON FAYDA SAĞLIYOR"

ABD ve Avrupa devletlerinin bu konuya bakışının, İran ve Türkiye'den oldukça farklı olduğunu dile getiren Hamaney, "Amerika ve Avrupa'nın tutumuna asla güven olmaz. Bu olaydan ilk derecede Siyonist İsrail rejimi ikinci derecede ise Washington yönetimi fayda sağlayacak" ifadelerini kullandı.

"YENİ BİR İSRAİL YARATILIYOR"

İran ve Türkiye'nin bölgede uğraştırılarak önemli konulardan uzak tutulmaya çalışıldığını savunan Hamaney, "Bazı yabancı güçler ve özellikle Siyonist İsrail, bölgede yeni bir İsrail ve ihtilaf unsurları yaratmaya çalışıyor. Son olaylarla ilgili uzun vadeli ve stratejik bakış açısıyla ciddi ve ivedi kararlar alıp, ortak eylemlerle buna karşı çıkılmalı" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Elazığ'daki trafik kazası
Konya'da uyuşturucu operasyonu
Sivas'ta trafik kazası: 8 yaralı
Taşeron işçilerle ilgili son dakika haberi Mehmet Şimşek verdi
Meryem 11.bölüm fragmanı Meryem ve Oktay kozlarını paylaşıyor
Masumlar Apartmanı kitabı özeti Masumlar Apartmanı yazarı kimdir?
Yorumlar