BIST 5.061
DOLAR 18,63
EURO 19,45
ALTIN 1.069,00
HABER /  GÜNCEL

İran'dan sonra onlar da geri adım attı! Flaş Barzani kararı

İran'ın sınır kapılarını açmasından sonra bir geri adım da Irak'tan geldi. Irak merkez bankası IKBY bankalarından işbirliği sözü aldıktan sonra Kuzey Irak bölgesine uygulanan finansal kısıtlamaların hafifletildiğini açıkladı.

Abone ol

Irak meclisi dün, merkezi hükümetin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile tüm mali işlemleri durdurması kararı almıştı. Irak Merkez Bankası’da IKBY’ye ABD Doları gibi yabancı para birimlerini yollamayacağını da duyurmuştu.

Meclisten yapılan açıklamaya göre, Maliye Komitesi tarafından  hazırlanan "merkezi hükümetin IKBY ile tüm mali işlemleri durdurması" yönündeki kanun tasarısı meclis genel kurulunda oy çokluğuyla kabul edilmişti.

Öte yandan Irak Merkez bankası da dün, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY), dört bankaya dolar satmayı bırakacağını ve özerk bölgedeki tüm döviz transferlerini durduracağını bildirmişti.

İŞBİRLİĞİ SÖZÜ ALDILAR

Irak merkez bankası IKBY bankalarından işbirliği sözü aldıktan sonra Kuzey Irak bölgesine uygulanan finansal kısıtlamaların hafifletildiğini bildirdi.

Dün de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) yetkilileri, gayrimeşru referandumun ardından "İran'ın geçici olarak kapattığı kara sınır kapılarını tekrar açtığını ve geçişlerin rutin şekilde devam ettiğini" açıklamıştı.