HABER /  DÜNYA

Putin'den Ankara'yı şaşırtan çok kritik Kuzey Irak çıkışı!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden gelen petrolün sevkiyatını kesmenin kimsenin çıkarına olmayacağını söyledi.

RUSYA Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'daki enerji konferansında yaptığı konuşmada Ankara başta olmak üzere dünya ülkelerini şaşırtan çok kritik bir Kuzey Irak çıkışı yaptı.

Rusya'nın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) gayrimeşru referandumunun ardından temkinli açıklamalarda bulunduğunu hatırlatan Putin, "Rusya'nın Kürt halkıyla tarihsel olarak iyi ilişkileri var. Bu sürece karışmıyor, hiçbir şeye karşı kışkırtmıyor, kimseyi de bir şeye itmiyoruz. Irak Kürdistanı etrafındaki tartışmalar konusunda durumu alevlendirmemek için gerekli olan her şeyin yapılması gerektiğine inanıyoruz" dedi.

BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU IRAK'IN İÇ MESELESİ

"Söylediklerimizin hepsi, tarafların birbirlerine ulaşıp herkes için kabul edilebilir bir çözüm bulmasına yönelik. Nitekim bağımsızlık referandumu, Irak'ın iç meselesi" diye devam eden Putin, bunun Türkiye, İran ve Suriye için çok hassas bir konu olduğunu da anladıklarını belirtti.

PETROL SEVKİYATINI KESMEK KİMSENİN ÇIKARINA OLMAZ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden gelen petrolün sevkiyatını kesmenin kimsenin çıkarına olmayacağını ifade etti.

ÇAĞRILARIN DURUMU ALEVLENDİRMEMESİ GEREKİYOR!

Putin, "Petrol akışının kesilmesi küresel enerji piyasalarına da yansır, petrol fiyatları artar. Fakat benim düşünceme göre bu kimsenin çıkarlarına uygun değil. Yapılan çağrıların durumu alevlendirmemesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Alo ne demek Graham Bell ile ilişkisini öğrenince şoke olacaksınız
Bolu Belediye Başkanı istifa mı ediyor? Sıra onda deniyor
Karamollaoğlu'ndan Erdoğan'ın İran ziyareti yorumu
Muğla'daki PKK operasyonu HDP'yı çıldırttı
Topbaş'ı en çok üzen mesaj! Bu darbeyi hiç beklemiyordu
Necip Memili evlendi eşi Didem Dayıcıoğlu kimdir yaşı kaç?
Yorumlar 25 yorum