BIST 1.212
DOLAR 7,80
EURO 9,27
ALTIN 483,50
HABER /  GÜNCEL

İran'dan şok açıklama! Suudi Arabistan suikast planlıyor!

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'a yakın bazı isimlerin İranlı bazı üst düzey yöneticilere suikast planladığını doğruladı. Zarif, "Tahran bu konuda güvenilir bilgiye sahip" dedi.

Abone ol

Londra merkezli El Arabi el-Cedid gazetesine özel mülakat veren İran Dışişleri Bakanı Zarif, ülkesinin izlediği bölgesel siyaset, komşularıyla ilişkiler ve ABD yaptırımlarının etkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

New York Times gazetesinde yer alan, "Suudi Arabistan'ın, Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymani'nin de aralarında bulunduğu İran'lı isimlere yönelik suikast planlarıyla" ilgili iddiaların sorulması üzerine Zarif, "Bu konuda elimizde güvenilir bilgiler bulunuyor." yanıtını verdi. 

SUUDİ ARABİSTAN TERÖR ÖRGÜTLERİNİ DESTEKLİYOR: Suudi Arabistan'ın son yıllarda İran'daki terör örgütlerini desteklediğini söyleyen Zarif, "Riyad, savaşı İran'ın içlerine taşıyacağını daha önce açıkça ilan etmişti. Bunun ardından, terör örgütü DEAŞ'ın meclis saldırısına ve terör gruplarının ülkemizin doğusundaki etkinliğini artırdığına şahit olduk." dedi. 

Suudi Arabistan'ın "terör politikasının" yeni olmadığını ve bu konuda istihbari bilgilere sahip olduklarını aktaran Zarif, "İran'a darbe vurmak için aşırı grupları destekleyen Suudi Arabistan'dır. New York Times gazetesinin yazdığı konu Suudi Arabistan'ın bize karşı eylemlerinin küçük bir kısmı. Umarım diğerleri Riyad'ın yaptıkları hakkında gözlerini açarlar." diye konuştu.

TÜRKİYE KAŞIKÇI SORUŞTURMASINI CİDDİYETLE KORUYOR: Suudi Arabistan'ın Katar'ı kuşatmaya aldığını, Yemen'i bombaladığını ve Lübnan Başbakanı Saad Hariri'yi gözaltında tuttuğunu söyleyen Zarif, şunları kaydetti: "Bunun yanı sıra gazeteci Cemal Kaşıkçı, Riyad tarafından öldürüldü. Türkiye şu anda bu cinayetin soruşturmasını ciddiyetle sürdürüyor."

TÜRKİYE İLE STRATEJİK İLİŞKİLERE SAHİBİZ: Türkiye ile İran arasındaki ilişkiler hakkında da değerlendirmelerde bulunan Zarif, bazı görüş farklılıklarına rağmen Türkiye ile iyi ilişkilere sahip olduklarını belirterek, şunları söyledi: "Türkiye ile çok iyi stratejik ilişkilere sahibiz ancak bu her konuda anlaştığımız anlamına gelmiyor. Suriye'deki bazı meselelerde görüş ayrılıklarımız var. Bunları azalttık ve teröristlerin herkese zarar verdiği sonucuna ulaştık. ABD'nin bazı gruplara desteğinin Suriye'nin toprak bütünlüğünü tehdit ettiğini biliyoruz. İran ve Türkiye, Irak'ın kuzeyindeki referandumu kabul etmedi. Suriye'de de benzer senaryolara karşı birlikte mücadele ediyor. Biz etkili ülkeler olarak Suriyelilerin geleceğini kolaylaştırmak için diyalog masasına oturmalarını sağlamalıyız."

AVRUPA BEDEL ÖDEMEDEN KAZANIMLARINI KORUMAYA ÇALIŞIYOR: ABD'nin tek taraflı yaptırımlarına da değinen Zarif, yaptırımların ülke ekonomisini etkilediğini ancak Tahran'ın izlediği siyasete etkisi olmayacağını ifade etti. Avrupa ülkelerinin ABD'nin çekildiği nükleer anlaşmayı korumak için siyasi çaba gösterdiğini ancak bunların yeterli olmadığını belirten Zarif, "Avrupalıların ekonomik bedel ödeyerek siyasi taahhütlerini yerine getirmeye hazır olmadıklarını biliyoruz. Avrupa hiçbir bedel ödemeden kazanımlarını korumaya çalışıyor." ifadelerini kullandı. 

NYT'den Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin bomba iddia

Cemal Kaşıkçı'nın son sözleri ortaya çıktı

ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan 'Halk değişim istiyor' demişti! İşte AK Parti'de 3 döneme takılanlar
Son dakika! 'Paralı poşet' teklifi Meclis'te
AGİ 2019 bekar çalışan kaç para alacak?
Çengelköy ve Kuleli'deki darbe girişimi davasında istenen ceza açıklandı
Onur Kıvrak bombaladı: Birileri koltuğunu kurtarma peşinde
Esra Tokelli evli mi eşi kimdir Masterchef Esra ailesi
Yorumlar 6 yorum