BIST 5.005
DOLAR 18,64
EURO 19,63
ALTIN 1.074,76
HABER /  DÜNYA

Irak'ta Türk şirketlerine pankartlı tehdit!

Musul'un Başika Kampı'ndaki Türk askeri varlığı nedeniyle başlayan iki ülke arasındaki gerilim sürüyor.

Abone ol

Türkiye'nin Irak'ın kuzeyindeki askeri hareketliliği, bu ülkenin özellikle güneyinde tepki çekmeye devam ediyor. Son olarak Türk şirketleri tehdit edildi.

Hürriyet Dünyası'ndan Sebati Karakurt'a Iraklı bir meslektaşının gönderdiği fotoğrafta bir pankart görülüyor. Şiilerin yoğun olarak yaşadığı Basra'da bir caddeye asılmış pankartta şöyle yazıyor: "Irak'taki bütün Türk şirketlerine uyarı. Ülkeyi terk etmelerini talep ediyoruz. Ülkedeki düşmanlarımıza karşı cevap hakkımız mevcuttur ve bunu istediğimiz anda en şiddetli şekilde kullanacağız." 

Pankartın solundaki logoda ise "İşgale Karşı Milis Teşkilatı" yazıyor.
Türkiye'nin 4 Aralık'ta 150 askerle birlikte yaklaşık 25 tankı, IŞİD'e karşı mücadelede peşmerge ve yerel grupları eğitmesi için Irak'a göndermişti.

"DÜŞMAN ÜLKE GİBİ DAVRANMAK DOĞRU DEĞİL"

Irak Petrol Bakanı Adil Abdulmehdi önceki gün yaptığı açıklamada Musul'daki askeri varlığından dolayı Türkiye'ye karşı "düşman ülke" gibi davranmanın doğru olmayacağını belirtti.

Abdulmehdi, "Musul'daki askeri varlığından dolayı Türkiye'ye 'düşman ülke' gibi davranmak, siyasi ve ticari ilişkileri kesmek doğru olmaz ve ülke egemenliğini savunmada yarar sağlamaz" ifadelerini kullandı.

Irak hükümetinin Türkiye'ye karşı attığı adımları doğru ve dengeli olarak niteleyen Abdulmehdi, tank ve askerlerin, hükümetin bilgisi dışında içeri girmesi durumunun, ne kadar zor ve çetrefilli olursa olsun hiçbir hükümet tarafından kabul edilemeyeceğini savundu.

DAEŞ İLE MÜCADELE SÖZÜ

Ammar el-Hekim'in liderliğini yaptığı (Şii) Yüksek İslami Konseyi'nin önde gelenlerinden Abdulmehdi, şunları kaydetti:

"Başika Kampı'ndaki durum (Türk askerinin varlığı), Kürdistan Bölgesi, Musul'daki durum ve Musul'daki bazısı resmi sıfat taşıyan siyasal güçlerin durumuyla ilgilidir. Konu karışık ve çetrefillidir. Bunu ülkenin egemenliğini korumak adına titizlikle ele almamız lazım. Sorunları derinleştirmeden çözmemiz gerekir ve ülkenin yönünü DAEŞ'e karşı başlatılan esas savaştan saptırmamak lazım."

MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, 10 Aralık'ta, Bağdat'ta Irak Başbakanı İbadi ile de görüşerek Türkiye'nin Musul'daki askeri varlığını ele almışlardı. İbadi'ye, Türkiye'nin Irak'ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyduğu, terör örgütü DAEŞ ile mücadelesinde yanında olacağı aktarılmıştı.