BIST 10.471
DOLAR 32,52
EURO 35,06
ALTIN 2.434,77
HABER /  GÜNCEL

İnanmayın hepsi rol kesiyor

Aile sorunların anlatıldığı programlar ne kadar gerçekçi?

Abone ol

Aile içi sorunların anlatıldığı programlarda boy gösteren kişiler de casting (oyuncu) ajanslarından getirilen ve kendilerine verilen senaryoyu canlandıran amatör oyuncular.

İnsanların ilgisini çekmek için türlü yollara başvurulan şov dünyasında düzmece karakterler gerçekmiş gibi gösteriliyor. Karı-koca ilişkilerinin, aile içi tartışmaların sıkça ekranlara yansıtıldığı programlarda insanlar birbirlerine yenilir yutulur cinsten olmayan sözler söylüyor.

Program başına 100-150 YTL

Programlara çıkacak kişilerin temini noktasında ise işin içine casting ajansları giriyor. Program başına 100-150 YTL para alan oyuncular, ajansla sözleşme imzalıyor.

Daha inandırıcı oluyorlar

Kimliklerini gizlemek zorunda olan oyunculardan, sokakta kendilerini tanıyan insanlar karşısında da rollerini devam ettirmeleri isteniyor. Program yapımcıları da amatör oyuncu kullandıklarını kabul ediyor. Yapımcı geçmişte bu tür bir programa çıktığı için 'namus cinayeti'ne kurban giden bir kadını hatırlatarak, ajans oyuncularını kullanmanın risksiz olduğunu savunuyor.

Ana haber bültenlerine yansıyınca

Adını vermek istemeyen bir casting ajansı sahibi de Kanal 1 Televizyonu'nda yayınlanan 'İhanet Avcıları' isimli programa oyuncu gönderdiğini söylüyor. Aldatılan insanların eşlerini başka biriyle birlikteyken yakalamalarını konu edinen program ana haber bültenlerine yansıyınca oyuncular zor anlar yaşamış.

Sokakta tokat yemiş

Ajans patronu, oyunculardan birinin sokak ortasında "Kocanı niye aldatıyorsun?" diye tokatlandığını anlatıyor. Papaya Ajans'ın sahibi Selim Işık, özellikle eğlenceye dönük yarışmalarda katılımcıların oyuncu ajanslarından bulunduğunu söylüyor.

Nijeryalı damat bizden

RED adlı aylık dergide Hakan Gülseven imzasıyla çıkan bir makalede atv'de yayınlanan İtirazım Var programının konuklarının casting şirketlerinden getirildiği iddia edildi. Gülseven, programda Nijeryalı damat Dan diye tanıtılan kişinin aslında animatörlük yapan bir Türk vatandaşı olduğunu yazdı.

'Masum yüzlüsün' deyip rolü başkasına verdiler

Açıkfikirler adlı ajansa kayıtlı olan Tuğba Öğreten de İtirazım Var programına katılmak üzere yapımcı firma ile görüşmüş. Senaryoya göre kendisinden yaşça çok büyük birinin kız arkadaşını oynayacakmış.

Programın yönetmeni ise 'Masum yüzlüsün, bize dişli bir tip lazım' diyerek Tuğba'nın katılmasını istememiş. Tuğba, senaryo içinde bir başka rol daha olduğunu, bunu da arkadaşının dört bölüm boyunca oynadığını anlatıyor.

Çağrı Çobanooğlu/Zaman