BIST 1.776
DOLAR 12,37
EURO 14,01
ALTIN 713,05
HABER /  GÜNCEL

İmsak vakti saati akşam ezanı kaçta okunuyor-2018?

İmsak vakti ne zaman ,19 Mart akşam ezanı kaçta okunuyor soruları mübarek 3 ayları oruç tutarak karşılayan müslümanların merak ettiği sorular arasında. Peki 3 ayların ilki olan Recep ayında oruç tutanlar ne zaman iftar yapacak? İstanbul, Ankara, İzmir, Konya, Sivas, Gaziantep akşam ezanı kaçta okunuyor? İşte 2018 akşam ezanı ve imsak vakti tablosu

Abone ol

Mübarek 3 ayları oruç tutarak karşılamak isteyen müslümanlar akşam ezanı kaçta, imsak vakti ne zaman sorularının yanıtını aramaya başladı bile. Her gününde farklı bir fazileti olan Recep ayında kaç gün ve ne zaman oruç tutulmalı sorununs cevabını ise İmam Kurtibi şöyle veriyor;  Perşembe ve cumayı beraber tutmak uygun olur. Sadece bir gün oruç tutma imkânımız varsa, sadece perşembeyi tutabiliriz.

Peki 19 Mart Pazartesi imsak vakti ne zaman, akşam ezanı kaçta okunuyor Diyanet İşleri Başkanlığı ezan saatleri tablosu haberimizde.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI İLLERE GÖRE NAMAZ SAATLERİ

İşte üç ayların faziletleri ve ibadetleri;

Recep ayının fazileti iyilik ayı : Regaip gecesinin içinde olduğu Recep ayında bolca oruç tutulmalıdır. Bu aya 'Recebü'l-asabb' da denilmiştir. Yani; iyiliklerin isabet ettiği Recep ayı. Recep ayına 'tövbe' ismi de konulmuştur. Mümin bu ayda ve özellikle de Regaip Kandili'nde günahlarını bolca kendine itiraf edip tövbe etmelidir.

Recep ayında tutulacak oruçlar : İbn Abbas; Efendimizin bu ayda çok oruç tuttuğunu ifade ediyor. Hatta orucu hiç bırakmayacak zannederdik der. Bazen de Recep ayında oruca o kadar ara verirdi ki hiç tutmayacak zannederdik. (Müslim) Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle haber verirdi:
"Allah'ım Recep, Şaban'ı bize mübarek eyle, bizi Ramazan'a ulaştır.' (Ahmed, Müsned) Bu gece (Regaip gecesinin gündüzü) oruç tutana birçok sevap haberi verilmiştir.

Üç ayları karşılama orucu nasıl ne zaman tutulmalı : Perşembe ve cumayı beraber tutmak uygun olur. Sadece bir gün oruç tutma imkânımız varsa, sadece perşembeyi tutabiliriz. İmam Kurtubi'ye göre gece önce, gündüz sonra gelir. Bu durumda alışkanlık haline getirilmedikçe cuma günü de Kandil için oruç tutulabilir. Hz. Nuh'un Recep ayında gemiye bindiği ve bu günü oruçla geçirdiği rivayetleri vardır.

ÜÇ AYLARDA TUTULAN ORUCUN FAZİLETİ: Bu üç ayda ayrıca Regaip Kandili, Berat Kandili, Miraç Kandili ve Kadir geceleri bulunmaktadır. Ramazan ayındaki farz orucun yanısıra Rasululah, Recep ve Şaban aylarında da Müslümanları oruç tutmaya teşvik etmiştir.

Konuyla ilgili Abbad ibn Hanif şöyle bir rivayette bulunmuştur: “Said İbnu Cübeyr (ra)'a Recep ayındaki oruçtan sordum. Bana şu cevabi verdi. İbni Abbas (ra)'ı dinledim, şöyle demişti: Rasulullah Recep ayında bazı yıllarda öyle oruç tutardı ki biz Galiba hiç yemeyecek (ayın her gününde oruç tutacak) derdik, (bazı yıllarda da öyle) yerdi ki biz, galiba hiç tutmayacak derdik.”(Müslim)

Hz. Aişe başka bir rivayetinde bu konuda şunları söyler: “Rasulullah senenin hiçbir ayında Şaban ayındakinden fazla oruç tutmaz ve şöyle buyururdu: Amellerden gücünüzün yettiğini yapın. Çünkü siz bıkmadıkça, Allah da size asla bıkmış muamelesi yapmaz. Allah yanında amelin en makbulü, kişinin az da olsa devam üzere işlediği ameldir.” (Müslim)

Oruç, niyet ederek imsak vaktinden itibaren güneş batıncaya kadar yememek, içmemek ve cinsi ilişkiden uzak durmak suretiyle yerine getirilen bir ibadettir. Orucun Arap dilindeki karşılığı “savm” kelimesi olup, bu kelime “bir şeyden uzak durmak, kişinin kendini tutması ve engellemesi” manalarına gelmektedir.

ÜÇ AYLARDA NELER YAPILMALIDIR: Üç aylarda nefisler hesaba çekilmeli, ana sermayemiz olan ömrümüzün nerede ve nasıl tüketildiği gözden geçirilmeli, amel defterimize neler yazıldığı, Mahşer günü kurulacak büyük divanın tek Hâkimi Yüce Allah’ın (cc) hakkımızda nasıl bir hüküm vereceği düşünülmelidir ve hayatımızın geri kalan bölümünde bu hususlara dikkat edecek şekilde yaşamamız gerektiği ön plana çıkmalıdır.

Bu aylar dua ve tövbelerimizin kabul edilme ümidini daha fazla hissedeceğimiz aylardır.

● Kur’an-ı Kerim okunmalı, okuyanlar dinlenmeli, uygun mekânlarda Kur’an ziyafetleri verilmeli, Kelamullah’a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

● Peygamber Efendimize (s.a.s.) salât ve selâmlar getirilmeli, O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

● Tefekkürde bulunulmalı, “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

● 4 Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli, manevî iklimlerinde vesilelikleriyle Hakk’a niyazda bulunulmalı

● Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı, gönüller alınmalı, kederli yüzler güldürülmeli.

● Günahlara samimi olarak tövbe ve istiğfar edilmeli, idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamette bulunulmalı.

● Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı, vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.

● Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.

● Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli, iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.

● Hayattaki manevî büyüklerimizin, hocalarımızın, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, mesaj yahut e-mail çekerek tebrik edilmeli, duaları istenmeli.

● Başta bütün insanlık olmak üzere kendimize ve sevdiklerimize mümkün mertebe ismen dualar etmeli.

ÖNCEKİ HABERLER
PKK şüphelileri askeri yasak bölgede yakalandı
PKK şüphelileri askeri yasak bölgede yakalandı
Günlük islem fırsatlarından faydalanın
Günlük islem fırsatlarından faydalanın
Bursluluk Sınavı 2018 başvuru kılavuzu- İOKBS MEB sayfası
Bursluluk Sınavı 2018 başvuru kılavuzu- İOKBS MEB sayfası
Hükümetten şaşırtan Hasan Celal Güzel kararı!
Hükümetten şaşırtan Hasan Celal Güzel kararı!
2018 Nevruz ne zaman, nevruz nasıl kutlanır Newroz bayramı nedir
2018 Nevruz ne zaman, nevruz nasıl kutlanır Newroz bayramı nedir
Elinde altını olanlar dikkat başlıyor
Elinde altını olanlar dikkat başlıyor
Ankara'da nükleer operasyonu! Değeri 70 milyon dolar
Ankara'da nükleer operasyonu! Değeri 70 milyon dolar
Emekli taşeron işçiler 2 Nisan'da kadroya alınacak mı?
Emekli taşeron işçiler 2 Nisan'da kadroya alınacak mı?
Afyon imsak vakti saati akşam ezanı kaçta okunuyor-2018?
Afyon imsak vakti saati akşam ezanı kaçta okunuyor-2018?
Altın yükseliyor bugün çeyrek altın ne kadar
Altın yükseliyor bugün çeyrek altın ne kadar