BIST 116.502
DOLAR 6,86
EURO 7,77
ALTIN 399,10
HABER /  GÜNCEL

İlber Ortaylı Mustafa Armağan'ın foyasını ortaya serdi

Tarihçi İlber Ortaylı Atatürk'e hakaret eden Mustafa Armağan'ın foyasını ortaya döktü. İlber Ortaylı, Mustafa Armağan için "Bunlar cahil adamlar. Bir b.k bildiği yok. Allah'ın hödüğü suratına baksan halde turp sattırmazsın."

Abone ol

Tarihçi İlber Ortaylı, Atatürk ve Afet İnan'a hakaretler yağdıran Mustafa Armağan'a sert tepki gösterdi. Ortaylı, Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım için olmadık iftiralar atan Hasan Akar için de "hayvan" nitelemesinde bulundu.

Tarihçi İlber Ortaylı, Armağan'a sert sözlerle yanıt verdi. Armağan'ın kendi etnik kökeni yüzünden milliyetçilik yaptığını söyleyen Ortaylı, Armağan'ın tarihi de çarpıttığını ileri sürdü. İşte Ortaylı'nın Aydınlık gazetesine yaptığı o açıklamadan bazı satır başları:

"Mustafa Armağan, kendi etnik kökeni yüzünden etnik milliyetçilik

Okumuyorlar ‘okuyucu' adını almışlar. Çok büyük terbiyesizlik. Zübeyde Hanım'a bunları diyen hayvandır.

yapıyor. Normal bir adam Kazım Karabekir'le Mustafa Kemal'i ne diye düşman gibi gösterir. Ne derdin var İstiklâl Harbi komutanlarıyla. Rahat bırakın İstiklâl Harbi komutanlarını. Kimse bunlara bir şey demiyor. Mahallenin delisi gibi ben çıkıp söylüyorum. Herif kendine göre tarihi çarpıtıyor.

"BUNLAR CAHİL, BİR B*K BİLDİKLERİ YOK"

Bunlar cahil adamlar, ne bilirler tarihi. Bir b*k bildikleri yok. Ne okuyacak ne bilecek. Allah'ın hödüğü suratına baksan halde turp sattırmazsın. Hepinizi ananız babanız üniversitelerde okutmuş. Dünya tarihini okuyacak kapasiteniz var. Birinci Dünya Harbi'nden sonraki İtalya'yı, Fransa'yı, Balkanları okuyacak kaynaklarınız var. Bunlara cevap da verilir ama böyle şey olur mu?

"AFET İNAN'A ÇOK AYIP EDİLDİ"

Afet İnan'a çok ayıp edildi. Afet Hanım hem benim hocamdı hem de çocukları arkadaşım olduğu için gider gelirdik. Ben dünyada bu kadar terbiyeli, seviyeli, mütevazi, herşeyi gayet güzel anlatan şekerler şekeri bir hoca görmedim. Üniversitedeki çok insandan daha cesurdur. Gadre uğrayan insanları kendi kürsüsüne alır korur. Kaç tane böyle isim var. Şerafettin Turan (Atatürk'ün Türk Dil Kurumu'nun son başkanı) bunlardan biri. Çok şeker bir kadıncağızdı, Allah rahmet eylesin. Her bakımdan mükemmeldi. Bir kere kadın yaşlanmasını bilen nadir Türk kadınlarındandı. Aynı şekilde Sabiha Gökçen de öyleydi. Bu adamlar zamanında kadınlarla iyi ilişkiler kursaydı, böyle olmazlardı.

"DÜNYADA HANGİ ÜNİVERSİTENİN AKLINA GELİR"

(Mustafa Armağan'ın İstanbul Üniversitesi'ne konuşmacı olarak davet edilmesi) "Dünyada hangi üniversitenin hangi fakültenin aklına gelir Mustafa Armağan'ı tarih konuşturmak için oraya çağırmak. Böyle bir şey yok. Harvard'da bir günde yüzlerce seminer olur. Tarih fakültelerinde, fizik fakültelerinde olur, her şey olur ama hepsinde bir kalite olur. Hepsi aynı ayarda değildir ama bir mantığı vardır çağırmalarının. Burada yok. Onu kim niye çağırıyor?

"NURCULARI EFENDİ ZANNEDERDİM"

(Nur Cemaati'nin ‘Okuyucular' kolu hocalarından olduğu belirtilen Hasan Akar'ın Atatürk'e ve annesi Zübeyde Hanım için söylediği sözler üzerine) Bu Nurcuları efendi bilirdim. Okumuyorlar ‘okuyucu' adını almışlar. Çok büyük terbiyesizlik. Zübeyde Hanım'a bunları diyen hayvandır."

ÖNCEKİ HABERLER
Ünlü oyuncu hastaneye kaldırıldı görevlileri dinlemeyince...
AK Partili twitter fenomeninden bomba Kavurmacı iddiası
Bülent Arınç'tan Abdullah Gül'e gecikmeli ziyaret
Vahşet! Ninelerini defalarca bıçaklayarak öldürdüler
İlk yerli tünel açma makinesi tanıtıldı
Bayrama kaç gün kaldı geri sayım 2020
Yorumlar 48 yorum