BIST 9.769
DOLAR 32,57
EURO 35,02
ALTIN 2.435,50
HABER /  DÜNYA

İdam tarihi beğenilmedi

Saddam'ın idamına bir tepki de Msır'da muhalif grubu temsil eden Müslüman Kardeşler'den geldi.

Abone ol

Mısır'da başlıca muhalif grubu temsil eden Müslüman Kardeşler, Irak'ın ABD tarafından devrilen devlet başkanı Saddam Hüseyin'in Duceyl davasından aldığı idam cezasının infaz gününün kötü seçildiğini açıkladı.

Muhammed Mehdi Akif, AFP'ye yaptığı açıklamada, şunları söyledi: "Bugün Kurban Bayramı, gün kötü seçilmiş. Gelenekler, bugünün bir af günü olduğunu söyler. Bugün idam etmek, bütün insani değerlerin dışındadır. Saddam bir
diktatördü, baskıcıydı, zalimdi ama aynı zamanda ülkesinin birliğini korumak için çalıştı. Hiç olmazsa adilce yararlanıp asılmalıydı, ama bu biçimde değil."

İspanya Dışişleri Bakanlığı da ciddi insan hakları ihlallerine rağmen, Saddam Hüseyin'in asılmasından üzüntü duyulduğunu açıkladı.

Açıklamada, İspanyol hükümetinin ve AB'nin idam cezasına karşı olduğu hatırlatılarak, Saddam Hüseyin'in idam edilmesinden üzüntü duyulduğu belirtildi.
Açıklamada, eski devlet başkanının ciddi insan hakları ihlallerinde bulunduğu ve dikta yönetiminin halk nezdinde büyük acılara ve trajik durumlara yol açtığı da ifade edildi.

Bu arada, Saddam Hüseyin'in asılarak idam edilmesi Hindistan, Pakistan ve Bangladeş'te düzenlenen gösterilerle protesto edildi.