BIST 11.090
DOLAR 32,87
EURO 35,70
ALTIN 2.552,77
HABER /  DÜNYA

İbadi'den Erdoğan'ın sert sözlerine yanıt!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Sen benim muhatabım değilsin dediği Irak Başbakanı Haydar el İbadi'den yanıt geldi.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çok sert tepki gösterdiği İbadi'den yeni bir açıklama daha geldi.

Erdoğan, bugünkü konuşmasında Irak Başbakanı Ibadi'ye 'Sen benim muhatabım değilsin, seviyemde değilsin' demişti. Bunun ardından Türk askerinin Başika’dan çekilmesini isteyen Irak Başbakanı Haydar el İbadi yönetiminden yeni bir cevap daha geldi.

İBADİ'NİN ANKARA ZİYARETİNDE ALINDIĞI İDDİASI ASILSIZDIR

Irak Başbakanlık Enformasyon Dairesinden yapılan açıklamada, "İbadi'nin Ankara ziyareti sırasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Başika'da bir üs kurması iddiası üzerine Başika'ya girdikleri sözleri asılsızdır. Ayrıca Türk Hükümetini yaptığı açıklamalarda, önce Musul Valisi Etil Nüceyfi'nin talebi üzerine daha sonra Kürdistan Hükümeti'nin talebi üzerine ve son açıklamalarında ise, Uluslararası Koalisyon Gücü'nün yalanlamasına rağmen, koalisyon gücü talebi ve izini üzere bulunuyoruz sözlerinde çelişkiler görünmektedir.

TÜRK ASKERLERİNİ ZOR DURUMDA BIRAKTILAR

Türk Hükümeti'nin bu çelişkili açıklamaları, kendilerini ve sonucu bilinmeyen bir krize yol açarak komşu bir ülkenin egemenliğine müdahele ederek Türk askerini zor duruma bıraktılar. Biz, Iraklılar, Irak topraklarını IŞİD'den temizlemeye devam edeceğimizi vurguluyoruz. Egemenliğimize saldırana karşı direneceğiz. Zafer günü yakındır. Bizi, basında değeri olmayan ateşli açıklamalarla bildiğimiz gerçek yolumuzdan saptırmayacakladır." denildi.