HABER /  GÜNCEL

Hulusi Akar'dan ABD temsilcisi ile kritik görüşme!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'i makamında kabul etti. Genel olarak Suriye konusunun ele alındığı görüşmede Fırat’ın doğusu, İdlib ve Münbiç’te yaşanan son dönemdeki gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ile Suriye'deki gelişmeleri görüştü.

Suriye konusunun ele alındığı görüşmede; Fırat'ın doğusu, İdlib ve Menbiç'teki son gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

"SONLANDIRIN VE VAZGEÇİN"

Bakan Hulusi Akar'ın makamında gerçekleşen görüşmenin ardından yazılı açıklama yapıldı.

Ankara'daki ABD ve Türkiye'nin Suriye toplantısında alınan kararlar

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; Bakan Akar'ın ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'e, Türkiye'nin, uluslararası hukuk ve anlaşmalardan kaynaklanan hak ve menfaatlerinin korunması konusundaki kararlılığı, ABD'nin terör örgütü YPG/PKK ile ilişkisini sonlandırması konusunda Türkiye'nin haklı beklentisi, gözlem noktalarından vazgeçilmesi ve Türkiye'nin güneyinde bir terör koridoru oluşmasına asla müsaade edilmeyeceği hususlarının tekraren ifade edildiği belirtildi.

İBRAHİM KALIN - JAMES JEFFREY GÖRÜŞMESİ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, ABD Dışişleri Bakanlığı Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey’i kabul etti.

Görüşmede Münbiç yol haritasının ivedilikle uygulanması konusunda mutabakata varıldı ve yıl sonuna kadar somut bir ilerleme sağlamanın önemi kaydedildi. Münbiç yol haritasında izlenen işbirliğinin Fırat’ın doğusunda kalan diğer alanlarda da uygulanması için ortak çalışma yapılması gündeme geldi.

Geçen ay İstanbul’da düzenlenen Suriye Dörtlü Zirvesi’ndeki başarının vurgulandığı görüşmede Suriye konulu işbirliği toplantıların sıklığının arttırılması gereği ifade edildi. Suriye’de siyasi sürecin hızlandırılması ve kalıcı çözüm için gerekli zeminin oluşturulması konusunda fikir birliği ortaya konuldu.

Görüşmede Türkiye’nin terör örgütü PYD/YPG konusundaki net duruşu ifade edilirken, Türkiye sınırında hiçbir terör unsurunun varlığına müsaade edilmeyeceği kararlılıkla vurgulandı. Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması konusundaki hassasiyet de yinelendi.

ÖNCEKİ HABERLER
Çiftlik girişinde kanlı pusu: Dehşet saçtı!
Ankara'daki ABD ve Türkiye'nin Suriye toplantısında alınan kararlar
Borç yapılandırmasında flaş gelişme: Kabul edildi!
Loris Karius, Beşiktaş'ı ipten aldı
Tillerson'dan Trump'ı çıldırtan yorumlar
Bige Önal rüzgar frikiği verdi iç çamaşırsız hali görüntülendi
Yorumlar 4 yorum