BIST 4.933
DOLAR 18,64
EURO 19,36
ALTIN 1.051,91
HABER /  GÜNCEL

Hong Konglular sandık başında

Hong Kong'da parlamentonun yeni üyelerini belirlemek için seçim yapılıyor. Seçimlerde demokrasi yanlısı adaylara daha fazla şans tanınıyor.

Abone ol

Hong Kong'da parlamentonun yeni üyelerini belirlemek için seçim yapılıyor.

Yarı özerk bölgede haftalardır Çin karşıtı gösteriler yapılıyor ve seçimlerde demokrasi yanlısı adayların daha fazla destek görmesi bekleniyor.

Seçimler, Hong Kong yönetiminin okullarda Çin vatanseverliğini aşılamaya yönelik dersler okutulması planlarından vazgeçme kararının ardından yapılıyor.

1997'de İngiltere tarafından Çin'e devredilen Hong Kong'da ilk kez 70 üyeli meclisin 40 üyesi doğrudan halk tarafından belirleniyor.

Seçim sonuçlarının oy hakkına yönelik sınırlamaların kaldırılması planlarının canlı tutulmasını sağlayabileceği belirtiliyor. Çin yanlısı yönetim, 2017'ye kadar reform sözü vermişti.

Seçim kampanyasında işsizlik, yolsuzluk ve Çinli ziyaretçilerin sayısındaki artış gibi konular öne çıktı.

Hong Kong'da kısıtlı demokrasiye rağmen, Çin'in geri kalan bölümlerine kıyasla daha fazla özgürlük var. Bölgede basın özgür ve gösteri yapma özgürlüğü var.

Mevcut yasalar uyarınca meclis üyelerinin 30'u bir komite tarafından atanıyor. Bu kişiler belli meslek gruplarından seçiliyor.

BBC Hong Kong muhabiri, Çin'e yönelik öfkenin son zamanlarda artmaya başladığına dikkat çekerek bunun demokrasi yanlısı adayların işine yarayabileceğini söylüyor.

Haftalardır, müfredata vatanseverlerik dersleri konulmasını protesto amacıyla on binlerce kişi eylem yapıyordu.

Protestocular, bu derslerde Komüist Parti propagandası yapıldığını ve demokrasi yanlısı gösterilerin tanklarla bastırıldığı 1989'daki Tiananmen olayları ve Mao Zedong dönemindeki kıtlıktan bahsedilmediğini belirtiyor.

Hong Kong Yönetimi ise bu derslerin ulusal aidiyet duygusunu güçlendirmek için konulmak istendiğini söylüyor.

Dün alınan kararla bu ders seçmeli olacak.