HABER /  DÜNYA

Hollanda'dan skandal karar! Soykırım tasarısı...

HOLLANDA’dan gelen son dakika haberler Ankara'da tansiyonu yükseltti. Hollanda 1915 Ermeni olaylarıyla ilgili ‘soykırım tasarısı’ mecliste kabul edildi. Parlamentodaki oylamada sonuçlar 3'e karşı 142 kabul şeklinde oldu. Peki bu tasarının kabul edilmesi ne anlama geliyor?

Hollanda parlamentosu, koalisyon ortağı Hıristiyan Birliği (CU) tarafından hazırlanan, "1915'de Anadolu'da Ermeniler'e yönelik katliamların soykırım olarak tanınması" önerisini kabul etti. Öneri, 3'e karşı 142 oyla kabul edildi.

Hollanda Dışişleri Bakanı Sigrid Kaag, 24 Nisan'da Ermenistan'ın başkenti Erivan'da düzenlenecek "soykırımı anma törenine" hükümeti temsilen bir heyet gönderileceğini söyledi. CU Milletvekili Joel Voordewind tarafından hazırlanan "Ermeni soykırımının tanınması" önerisine, Türkiye kökenli milletvekilleri tarafından kurulan DENK partisi dışındaki tüm partiler destek verdi.

BAKANDAN TUHAF AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanı Kaag, bu kararın hükümetin "Ermeni soykırımını" tanıdığı anlamına gelmediğine işaret etti. Hollanda hükümetinin, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddiaları konusunda itidalli davranılması gerektiği düşüncesinde olduğunu belirten Kaag, "Hollanda hükümeti, BM tarafından bağlayıcı bir karar ya da Srebrenitsa olayında olduğu gibi uluslararası mahkeme tarafından verilen bir hüküm olduğu zaman soykırımdan bahsedebilir" dedi.

İKİ ÜLKE UZLAŞARAK ÇÖZMELİ

Kaag, bunun Ermenistan ve Türkiye arasında bir sorun olduğunu dile getirerek "İki ülke birlikte çalışarak uzlaşmak için beraber adım atmalı ve yaşananları ortaya koymalı" ifadesini kullandı.

Hükümet protokolüne işaret eden Kaag, "Soykırımların tanınmasında, uluslararası mahkemelerin hükümleri, BM'nin bilimsel araştırma ve bulgularındaki açık ve net olan sonuçları Hollanda hükümeti için yönlendiricidir. Hükümet, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulunun, Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi'ne göre hareket ediyor" diye konuştu.

Dışişleri'nden Hollanda'ya sert tepki

ÖNCEKİ HABERLER
Cuma mesajları uzun kısa resimli hadisler rehberi
Yavuz Bingöl oy verdiği partileri ilk kez açıkladı
Otogarda otobüste tecavüz etti diğer şoför izleyip...
Brett McGurk görevinden alınıyor mu?
ABD tedirgin Türkiye'ye öneri paketi hazırlıyorlar
ABD Senatosu kararı! Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan sert sözler
Yorumlar 27 yorum