BIST 1.320
DOLAR 7,90
EURO 9,60
ALTIN 468,26
HABER /  GÜNCEL

Hitler'in kayıp denizaltısı Sakarya'da görüldü 'Hayalet ağlar'a tutunuyor!

İkinci Dünya Savaşı'nda, Hitler tarafından Karadeniz'e gönderilen 6 denizaltılık filodaki U20 denizaltısı, Sakarya'nın Karasu ilçesi açıklarında görüldü. Denizaltının, ağlarla kaplandığı görüldü.

Abone ol

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Türkiye'nin birçok deniz ve gölünde yaptığı çekimlerle tanınan Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Çevre Kurulu Başkanı Tahsin Ceylan tarafından Sakarya Karasu açıklarında çekilen U20 denizaltısının görüntülerini paylaştı.

Prof. Dr. Birpınar, yoğun ağ baskısına maruz kalan U20 denizaltısının temizlenerek dalış turizmine kazandırılması gerektiğine dikkat çekti. Birpınar, paylaşımında, “U20, Hitler'in kayıp denizaltılarından biri. Sakarya Karasu açıklarında, 2'nci Dünya Savaşı'nın tanığı. Bu tarihi korumalı ve dalış turizmine kazandırmalıyız. Ancak şimdi hayalet ağlara teslim" dedi.

Yoğun ağ baskısı

Denizaltının daha önce iki bölümlük belgesel çekimlerini de yapan su altı görüntüleme yönetmeni ve belgesel yapımcısı Tahsin Ceylan, son halini görüntüledi.

Ceylan, Sahil Güvenlik ve Karasu Belediyesi'nin desteğiyle yapılan son çalışmalarda, U20'nin yoğun ağ baskısına maruz kaldığının belgelenmiş olduğunu açıkladı. Batık hakkında bilgi veren Tahsin Ceylan, “İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler komutasındaki Alman orduları, Sovyetler Birliği'ne karşı Karadeniz'de üstünlük sağlamak için bir filo kurmaya karar verir. Denizaltıları Karadeniz'e ulaştırmak ise tam bir mühendislik çalışması. Parçalara ayrılan denizaltılar, Elbe Nehri'nden güneye getirilir. Sonra özel tasarlanmış TIR'larla Tuna'ya ulaştırılır ve Köstence'de birleştirilip denize indirilir. 6 denizaltı, Sovyetler'in birçok gemisini batırdı. Ancak savaşta Sovyetler Köstence'yi alınca birini batırdı, diğer ikisi de kendilerini batırdı. Kalan 3 denizaltı ise Almanya'nın yenilgisi sonucu personeli tarafından batırıldı. Bunlardan biri de Sakarya Karasu açıklarında 20 metre derinlikte" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Sivas'ta 'yevmiye' isyanı kalabalığı bir araya topladı sosyal mesafe unutuldu
Sultanbeyli Kaymakamlığı “Şefkat Eli Projesiyle” yaşlı ve engellilere sahip çıkıyor
1. dönem ilk ara tatil ne zaman başlıyor 2020 MEB okul tatillleri
Rum lideri Nikos Anastasiadis KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Tatar'ı tebrik etti
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu muhtarlarla birlikte Anıtkabir'i ziyaret etti
Engelliler günü resimli mesajları 3 Aralık engelliler günü sözleri
Yorumlar