BIST 4.728
DOLAR 18,81
EURO 20,51
ALTIN 1.166,02
HABER /  MAGAZİN  /  KÜLTÜR VE SANAT

Hint aktör Said Jaffrey hayatını kaybetti

"Gandhi" filmiyle tanınan Hint aktör Jaffrey hayatını kaybetti . Jaffrey'nin ölümü, sinema dünyasında büyük üzüntü yarattı.

Abone ol

"Gandhi" filmiyle ün yapan Hint aktör Said Jaffrey, 86 yaşında hayata veda etti.

Yeğeni Şahin Agarwal, sosyal paylaşım sitesi Facebook'tan yaptığı açıklamada, ünlü oyuncunun Londra'daki evinde öldüğünü bildirdi.

Kariyerine tiyatro oyunlarıyla başlayan, ardından Hint sineması ve uluslararası filmlerde oynayan Jaffrey, Sean Connery, Michael Caine, Daniel Day-Lewis ve Beng Kignsley gibi dünyaca ünlü aktörlerle çalışmıştı. 

"Masoom" filminde Jaffrey ile çalışan yönetmeni Şekhar Kapur, oyuncuyu "nazik bir adam" diye niteledi ve  "Hoşçakal Said. Kariyerime seninle Masoom filmiyle başladım. İnceliğini ve hevesini asla unutmayacağım" ifadelerini kullandı. 

Hindistan Başbakanı Narendra Modi de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Said Jaffrey çok yönlü, yeteneği ve becerisiyle unutulmayacak bir aktördü" ifadeleriyle taziyelerini sundu.

Jaffrey, 100'den fazla Hint filminde ve Oscar ödüllü İngiliz yapımı "Gandhi" filminde rol almıştı.

İngiltere İmparatorluk Nişanı'na layık görülen ilk Hintli aktör Said Jaffrey, "Benim Güzel Çamaşırhanem" adlı filmdeki performansıyla İngiliz Film ve Televizyon Sanatları İngiliz Akademi Ödülü'nü de almıştı.