BIST 5.556
DOLAR 23,37
EURO 25,21
ALTIN 1.461,74
HABER /  GÜNCEL

Hemşire maaşları 3600 ek gösterge sonrası ne olacak-2018 zamlı hemşire maaşları

Hemşire maaşları 3600 ek gösterge sonrası ne kadar artacak, 3600 ek gösterge ne demek, 2018 yılına temmuz ayından sonra hemşireler ne kadar zam alacak, yeni zamlı maaşları kademe ve rütbelerine göre ne kadar artacak? Hemşire emeklilerini mutlu edecek haber ise bugün Naci Ağbal'dan geldi. Ağbal 3600 ek göstergeden emekli hemşirelerin de yararlanacağını duyurdu.

Abone ol

Hemşire maaşları ne kadar artacak, 3600 ek gösterge sonrası zamlı yeni hemşire maaşları ne kadar olacak sorusunun yanıtı aranırken bugün bir müjde de Naci Ağbal'dan geldi. Ağbal 3600 ek gösterge zammının emekli hemşireleri de kapsayacağını duyurdu. Yani devletin yapacağı zam emekli hemşireleri de etkileyecek, derece ve kıdemine göre hemşirelere, emekli hemşirelere zam yapılacak. 

EMEKLİ OLMUŞ HEMŞİRELERE MÜJDE: Maliye Bakanı Naci Ağbal, 'Yapacağımız düzenlemeyle polisimiz, öğretmenlerimiz, hemşirelerimiz, din görevlilerimiz ve idarecilerin emeklilik ek göstergelerini 3600'e çıkaracağız. Bu düzenlemeden, hali hazırda bu görevlerden emekli olmuş vatandaşlarımız da yararlanacak' dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal şunları söyledi:

- "Yapacağımız düzenlemeyle polisimiz, öğretmenlerimiz, hemşirelerimiz, din görevlilerimiz ve idarecilerin emeklilik ek göstergelerini 3600'e çıkaracağız"

- "Bu düzenlemeden, halihazırda bu görevlerden emekli olmuş vatandaşlarımız da yararlanacak"

 - "Böylece, bu görevlerden mevcutta emekli olan ve bundan sonra emekli olacak kamu görevlilerimizin maaşları önemli oranda artacak"

EK GÖSTERGE NEDİR: Ek gösterge memurların, aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde önemli yeri olan unsurlardan bir tanesidir. Ek göstergelerin yüksek olması emekli aylığı ve ikramiyesinin de yüksek olması demektir. Bu nedenle memurlar bulundukları unvanların 1 inci derece kadroları için belirlenen ek gösterge rakamlarının yüksek olmasını istemektedirler. Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık göstermektedir. Ek göstergesi 3600 olan bir memur ile 2500 olan bir memurun alacağı zam oranı ya da maaş miktarı aynı olmayacaktır.

Ek gösterge rakamı 3000 olan öğretmen ve hemşireler özellikle ek göstergelerin artışını beklemekteydi. Ek göstergenin özellikle emeklilik haklarına etkisinin fazla olması nedeniyle, memurlar emekli olmadan önce 3600 ek göstergeli bir göreve atanma ya da ek göstergelerinin bu düzeye çıkarılması isteği oluşturmaktadır. 657 sayılı Devlet Kanunu'na tabi olan öğretmen, polis, din görevlileri, hemşireler gibi birçok meslek grubu ek göstergelerin artışını dört gözle bekliyorlardı.

Ek göstergenin 3000'den 3600'e yükselmesinin etkileri

AYLIK NET MAAŞLARI
EMEKLİ AYLIKLARI
EMEKLİ İKRAMİYELERİ
 (24.-TL AZALIR)
404.-TL ARTAR
14.553.-TL ARTAR