YAZARLAR

Helikopterde Satranç Oyunu!

Acaba Eşref Bitlis’in ve Aydoğan Aydın’ın Genelkurmay Başkanı olma ihtimalleri mi vardı?

Mustafa Sabri Beşermsbeser@internethaber.com

Tanzimat sonrasında siyasi tarihimiz zemin aksamaları olsa daCumhuriyete kadar mevcut kimliği ile hayatını idame ettirmişoldu.

Cumhuriyet sonrası ülkemizin siyasi zemini çok farklı birkimliğe bürünmüş durumda.

Satranç oyunu, rakibinin hamlelerini ve kendi yapmayıplanladığın hamlelerin 5-6 adım sonrasını düşünerek oynanır.

Rakibin yapmayı planladığı hamleleri ince ve tafsilatlı tespitetmeye çalışarak savunma ve taarruz hamlesi belirlenir.

Birkaç adım sonra gözden kaçırdığın bir hamle olması durumundaya risk almak zorunda kalırsın ya da taviz vermek zorundakalırsın.

Cumhuriyet sonrası siyasi tarihimizi satranç oyununabenzetiyorum. Üst aklın, derin güçlerin ve siyasilerin herdavranışı satranç hamlesi gibi.

Ya risk alınmak zorunda kalınıyor ya da taviz verilmek zorundakalınıyor.

Sanki teamül gereği bu hamle oyunları Cumhuriyet tarihininçoğunluk zamanını kapsar hale dönüşmüş.

Satranç iki kişilik oynanır lakin karelerin başındakarşılıklı oturan taraflardan birinin yanında yancıları daoturuyor.

“Ben yancı istemiyorum kendi kararlarımı ve hamlelerimi ülkestratejime göre belirlerim” diyen bir Türkiye karşısında ki rakibinyancıları (aslında kontrol edicileri) gayr-i ahlaki ve kural dışıhamleler yaparak huzur bozmaya çalışırlar.

Cumhuriyetin siyasi tarih ve zemini darbeler vesuikastlar tarihi olarak önümüze çıkıyor.

Türkiye’nin siyasi tarihi açısından bu zemindeğerlendirildiğinde darbelerin ve suikastların bu kadar çok sıkyaşanıyor olmasının argümanlarını ve nedenlerini iyi okumakgerekir.

Türkiye’nin Cumhuriyet sonrası siyasi tarihinde bakmayaçalıştığımız suikastlar ve darbeler başlığıaltında alınan tarihi kayda uçak ve helikopterkazaları başlıklı kaydında düşülmesi gerekiyor sanki.

Bu kazaları sadece darbe ya da sınırlı etkiye sahip suikastdeğil 5-10 adım sonrasına yapılan hamle olarak okumalı gibi geliyorbana.

Şırnak’ta yaşanan Helikopter kazası sonrası 13 şehidimiz var.Anaların, eşlerin, çocukların yürekleri dağlanmaya devamediyor.

Kalktıktan üç dakika sonra hemen gerilim hattına takılarakdüşüyor ve 1 tümgeneral, 2 albay, 1 yarbay, 1 binbaşı, 3yüzbaşı, 1 üsteğmen, 2 başçavuş, 2 uzman çavuş şehitoluyor!

Dikkat çekmeye çalıştığım hamle ise “AskerAydoğan” lakabıyla bilinen General Aydoğan Aydın.

Şimdi burada duralım ve zihnimizi biraz gerisaralım.

Tarih, 17 Şubat 1993. Orgeneral Eşref Bitlis'i Diyarbakır'agötürmek üzere kalkan uçak, kısa bir süre sonra düşüyor.

Dönemin Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş, olayın uçak motorundakibuzlanmadan dolayı meydana geldiğini söylüyor.

Ancak daha sonra İTÜ öğretim üyeleri tarafından hazırlananbilirkişi raporunda, uçağın "buzlanma" sonucudüşmüş olamayacağı vurgulanıyor. İTÜ raporu"sabotaj" ihtimaline dikkat çekiyor!

Resmi açıklamalarda buzlanma sonucu meydana gelen bir kazaolduğu açıklanmış olsa da oğul Bitlis;  "Kamuoyusuikast olduğunu düşünüyor. Neden araştırması tam olarakyapılmadı?” diyor.

Bitlis suikastının sebebinin, kuvvetle muhtemel görünen GenelKurmay Başkanlığı ihtimalinden dolayı olabilir mi sorusu zihnegeliyor.

Yukarıda dedik ya; tek başına şahsiyetli bir duruş sergileyerekkararlarımızı vermeye başladığımızda ve bu duruma engelolamadıklarında yancıları devreye giriyor.

Aydoğan Aydın’ın şehit olduğu helikopter kazasınınaraştırmaları, soruşturmaları elbet yapılıyor.

Asker Aydoğan’ın karakterine, askeridisiplinine, dünya görüşüne ve vatan sevdasına yönelik kısa biraraştırma yapılması durumunda havalandıktan üç dakika sonra gerilimhattına takılarak düşen helikopter kazası acaba mı dedirtiyor?

Acaba Eşref Bitlis’in ve Aydoğan Aydın’ın Genelkurmay Başkanıolma ihtimalleri mi vardı?

Bahçelinin temennisine yürekten katılıyoruz; "Bu feci kazanın enufak ayrıntısına kadar incelenerek adli ve idari tahkikatlagenişletilip bütün yönleriyle aydınlatılması en acil tavsiye vetemennimdir."

Asker Aydoğan ve diğer şehitlerimizin ailelerine ve milletimizesabır ve başsağlığı niyaz ediyorum.

Hepimizin başı sağ olsun.


Yorumlar9 yorum