BIST 1.414
DOLAR 8,72
EURO 10,39
ALTIN 497,76
HABER /  GÜNCEL

HDP'li vekilin sözleri Meclisi'i gerdi!

TBMM Genel Kurulu'nda Meclis Başkanlığı seçimi bugün yapılıyor. Oylama için toplanan Genel Kurul'da HDP'li İdris Baluken'in sokağa çıkma yasağıyla ilgili sözleri gerginlik yarattı.

Abone ol

TBMM Genel Kurulu'nda Meclis Başkanlığı seçimi bugün gerçekleştiriliyor. Meclis'e gelen HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken'in Mardin, Cizre ve Yüksekova'da uygulanan sokağa çıkma yasağıyla ilgili görüşleri Meclis'te soğuk rüzgarlar estirdi.

Başkanlık yarışı AK Parti'den İsmail Kahraman, CHP'den Gülsün Bilgehan, HDP'den Dengir Mir Mehmet Fırat ve MHP'den Yusuf Halaçoğlu arasında geçecek.

HDP'Lİ BALUKEN AÇLIK GREVİNDEKİ VEKİLLERİ HATIRLATTI, GERGİNLİK ÇIKTI

Meclis oturumunda HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Mardin, Cizre ve Yüksekova'da uygulanan sokağa çıkma yasağıyla ilgili görüşlerini dile getirdi. HDP Mardin milletvekillerinin şu an açlık grevinde olduğunu dile getiren Baluken, uygulamaların darbe uygulaması olduğunu söyledi. Bu uygulamaların Meclis gündemine alınmasını isteyen Baluken'e Baykal, bu konuların önemli olduğunu belirterek, elbette önümüzdeki günlerde konunun ele alınabileceğini ifade etti.

AK PARTİLİ VEKİLLERDEN ALKIŞTI TEPKİ

HDP'li milletvekilleri Meclis Genel Kurulu'nda Doğu ve Güneydoğu'da çekilen bazı fotoğrafları havaya kaldırarak gösterdi. Baluken'in katliam yapıldığını söylemesi üzerine AK Partili milletvekilleri alkışla tepki gösterdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Baluken'in bir parlamenter olarak konuştuğunu belirterek, kamu güvenliğini sağlayan güvenlik güçlerine yönelik böyle bir ifade kullanamayacağını savundu.

Yaşanan tartışmaların ardından yemin etmeyen milletvekilleri kürsüye çağrılarak yemin etmeleri istendi. Daha sonra tezkereler okundu.

İLK TUR OYLAMA BAŞLADI

Meclis Başkanlığı seçiminde ilk ur oylama başladı. Seçim gizli oyla yapılıyor.

İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte ikisi (367), üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu (276) aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oyu alan 2 aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, Meclis başkanı seçilecek.

AK PARTİ'NİN ADAYINA KESİN GÖZÜYLE BAKILIYOR

AK Parti'nin milletvekili sayısı dikkate alındığında Kahraman'ın üçüncü turda seçilmesi bekleniyor. Yeni başkan teşekkür konuşmasının ardından görevi geçici başkanlık yapan Deniz Baykal'dan devralacak.

GÖZLER HÜKÜMETE ÇEVRİLECEK

Başkanın seçilmesi ile birlikte gözler hükümete çevrilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yarın bir araya gelerek yeni hükümetin açıklanması bekleniyor.

SALONA İLK GELEN VEKİL

AK Parti'nin Meclis Başkanı Adayı İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman, Meclis Başkanlığı seçimlerinin yapılacağı Genel Kurul salonuna giren ilk milletvekili oldu.

Genel Kurul salonu açılmadan önce salona giren AK Parti İstanbul Milletvekili ve Meclis Başkanı Adayı İsmail Kahraman, gazetecilere el sallayarak hatırlarını sordu.

KILIÇDAROĞLU'NUN ARDINDAN BAHÇELİ GİRDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 14.59'da Genel Kurul Salonu'na geldi. Kılıçdaroğlu'nu CHP'li milletvekilleri ayakta alkışlayarak karşıladı. Kılıçdaroğlu'nun ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli salona girdi.

EN SON DAVUTOĞLU GELDİ

Genel Kurul Salonu'na en son Başbakan Ahmet Davutoğlu geldi. AK Partili milletvekilleri Davutoğlu'nu ayakta alkışlayarak karşıladı. Davutoğlu, AK Parti sıralarında TBMM Başkanı adayı, AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman ile birlikte oturdu.

ÖNCEKİ HABERLER
Meclis başkanı kim oldu oylama sonucu!
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Obama'dan IŞİD'e açık tehdit! Yok edeceğiz!
7 mahallede sokağa çıkma yasağı kalktı
CHP'nin Kurultay tarihi belli oldu!
Türkiye harekete geçti! Kritik toplantı sona erdi
İstanbul'un orta yerinde dehşet! Görenler şoke oldu
Yapmayan ceza ödeyecek! Kış lastiğinde yeni dönem
O grup Paris saldırısından sonra ilk kez konuştu!
Ünlü oyuncunun partisinde büyük şok!
Yorumlar