BIST 10.771
DOLAR 32,82
EURO 35,14
ALTIN 2.450,67
HABER /  GÜNCEL

HDP'li Sırrı Sakık gözyaşlarına hakim olamadı

HDP'li Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık, Ankara'da meydana gelen patlamayla ilgili yaptığı açıklamasında gözyaşlarına hakim olamadı.

Abone ol

Bursa Milletvekili Asiye Kolçak ile birlikte Bursa Ağrı Derneği'ni ziyaret eden HDP'li vekil Sırrı Sakık, Ankara'da Tren Garı kavşağında çok sayıda sivil toplum kuruluşunun birlikte organize ettiği "Barış Mitingi" öncesi bomba patlaması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

SIRRI SAKIK AĞLADI

Basından öğrendikleri kadarıyla en az 20 - 30 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Sakık, yaşadığı üzüntüyü anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı.

"Sözün bittiği yerdeyiz" diyen Sakık, şöyle konuştu:

"BU EGEMEN GÜÇLERİN KORKTUĞU ŞEY BARIŞTIR"

"Daha önce Suruç'ta 32 insan katledildi. Eğer Suruç'taki ve 7 Haziran öncesi Diyarbakır'daki o katliamların failleri bulunmuş olsaydı belki bugün Ankara'da bu patlamalar olmayacaktı. Bu egemen güçlerin tek korktuğu şey barıştır. Bu egemen güçlerin tek korktuğu şey halkların birlik oluşturmasıdır. Yani 7 Haziran'da halklar yan yana gelerek büyük bir birliktelik oluşturdular. İlk kez parlamentoya 80 milletvekili göndererek, 'biz sorunlarımızı demokratik siyasetle çözmek istiyoruz, artık kan, gözyaşı istemiyoruz, demokratik siyaset bizim kaderimiz olmalıdır' dediler. Bütün rahatsızlık odur. Yani Bursa'da bir milletvekili çıkartmamız büyük bir başarıdır. İşte korktukları budur. Yani barışın hayat bulmaması için ellerinden ne gelirse onu yapmaya çalışıyorlar.

"SİLAHLARIN SUSMASINI İSTEMEDİKLERİ İÇİN BUNA BAŞVURUYORLAR"

Bu topraklarda halklar bir arada yaşamak istiyor. Ama egemen güçler bundan rahatsız oldukları için, bakın bugün Ankara'daki mesaj, bu kavga, bu savaş niye oluyor mesajıdır. Ve PKK'nın da yakın bir gelecekte silahları susturacağı medyada yazılıyor. İşte silahların susmasını istemedikleri için böylesi yollara başvuruyorlar. Biz bunları tanıyoruz, sizler de tanıyorsunuz. Dün görevimiz bir ise bugün bine çıktı. Bunlara hayatı zindan edeceğiz, bunlara demokratik siyasette büyük bir ders vereceğiz. Yani bu kadar katliamların mimarları olanlar bu ülkeyi artık yönetmemelidir, bunlara asla hakları yoktur."