HABER /  HDP

HDP Merkel'e mektup gönderdi! Ciddi endişeler...

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, mülteciler konusunda Almanya Başbakanı Angela Merkel'e mektup gönderdi.

HDP mülteciler için harekete geçti.HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ mülteciler için Almanya Başbakanı Angela Merkel'e mektup gönderdi.

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, mülteciler konusunda Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker'e birer mektup gönderdi.

BU GERGİNLİK AVRUPA'YI DA ETKİLİYOR

HDP'den yapılan açıklamaya göre, mektupta, gerek Ortadoğu genelinde gerekse Türkiye'de yaşanan gerginliklerin Avrupa ülkelerini de doğrudan etkilediği ifade edildi.

TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ

Terör grupları ile etkili mücadele ve mülteci konumuna düşürülmüş milyonlarca insanın yaşadığı faciaların önlenmesi, devletlerin ve toplumların samimi işbirliklerini geliştirebilmesi ile daha kolay çözülebileceği savunulan mektupta, müzakere yönteminden vazgeçilmesi eleştirildi.

CİDDİ ENDİŞE TAŞMAKTAYIZ

Mektupta, "Türkiye ile AB sürecinin yeniden canlandırılmasını olumlu bulmakla beraber bu sürecin AB ilkeleri çerçevesi dışında aktüel siyasi kaygılarla yürütüldüğüne dair ciddi endişeler taşımaktayız" ifadesine yer verildi.

TUTANAKLAR GERÇEK DEĞİL

Mektupta, basına da konu olmuş olan bazı pazarlık görüşmelerinin ve buna dair tutanakların gerçek olmadığının ümit edildiği belirtilerek, herkesi daha fazla demokratik değerlere ve evrensel ilkelere sahip çıkmaya davet ettikleri kaydedildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Sivas ve Kahramanmaraş'ta loto sevinci
Türkiye Abdülhamid’in mirasına sahip çıktı
TSK'dan flaş Cizre ve Sur açıklaması
Abdullah Gül'ün acı günü! Acı haberi aldı
Süleyman Soylu'dan sert terör açıklaması
31 Aralık yarım gün mü yılbaşı tatili öğleden sonra mı başlar?
Yorumlar 25 yorum