BIST 4.505
DOLAR 18,83
EURO 20,21
ALTIN 1.136,11
HABER /  DÜNYA

Hatay'daki 13 yaşındaki IŞİD militanı şoke etti!

Rakka'ya geçmek için Hatay'da bekleyen 13 yaşındaki IŞİD militanının anlattıkları tüyler ürpertiyor.

Abone ol
Suriyeli 13 yaşındaki cihatçı çocuk, dünyayı şoke etti. Hatay'dan Rakka'ya gitmeyi planlayan 13 yaşındaki çocuğun anlattıkları ve annesinin isteği ise tüyler ürpertiyor.

BBC Türkçe'den Rengin Arslan'ın Hatay'da gerçekleştirdiği özel ropörtaj IŞİD'in propagandalarının bazı kesimler üzerinde ne kadar etkili olduğunu gözler önüne seriyor.
 
Adının Ebu Hattab olarak yazılmasını isteyen çocuk, birkaç gün içinde Rakka'ya giderek "Allah'ın düşmanlarıyla savaşacağını, IŞİD'in tüm ülkelere yayılarak şeriat ve hilafeti dünyaya yaymak istediğini söylüyor. Daha önce de başka bir cihatçı gruba katıldığını anlatan 13 yaşındaki çocuk IŞİD'e katıldığında bir krz daha eğitim alacağını söylüyor. Örgüt militanlarıyla sosyal medya üzerinden konuştuğunu daha sonra da yüzyüze görüştüğünü belirten Ebu Hattab neden IŞİD'e katılmak istediği sorusuna ie şöyle cevap veriyor: "Çünkü şeriatı uyguluyorlar. Çünkü Nusayrileri, kafirleri ve mürtedleri [Müslümanlıktan çıkanlar] öldürüyorlar. Allah'ın düşmanlarını öldürüyorlar."
 
"ÖLÜRSE ÇOK MUTLU OLURUM"
 
Küçük çocuğun annesi ise oğlunun IŞİD'e katılması konusunda ona destek çıkıyor. "Onun cihatçı olmasını istiyorum. Sekiz ay önce onu Şam İslam isimli bir örgütte eğitim alması için gönderdim. Orada askeri ve şeriat eğitimi aldı. Yalnızca IŞİD Suriye için çalışıyor ve başka seçeneğimiz yok" diye konuşan 53 yaşındaki kadın oğlunun Suriye'de ölmesi ihtimali sorulduğunda "Çok mutlu olurum" şeklinde cevap veriyor. Oğlu için hayali ise Suriye'de bir "Emir" olması...