BIST 115.794
DOLAR 6,86
EURO 7,75
ALTIN 397,91
HABER /  DÜNYA

Hastanedeki seri cinayet halkası büyüyor!

Almanya'da şimdiye kadar en az 36 hastayı öldürmekle suçlanan bir hasta bakıcının 84 kişiyi daha öldürdüğünden şüphe ediliyor.

Abone ol

Almanya’da daha önce altı hastayı öldürmekten müebbet hapis cezasına çarptırılan hasta bakıcı Niels H. ile ilgili devam eden soruşturmada polis yeni bulgulara ulaştı. Oldenburg emniyeti, 30'dan fazla kişiyi öldürdüğü üzerinde durulan Niels H.'nin 84 kişiyi daha öldürdüğünden şüphe edildiğini açıkladı. Ölen birçok hastanın kremasyon (cesedin yakılması) ile defnedildiği için otopsinin mümkün olmadığını kaydeden Kühme, o nedenle gerçek cinayet sayısının bilinmediğini belirtti.

Niels H.  cinayetleri 2003 ile 2005 yılları arasında Delmenhorst ve Oldenburg kliniklerinde işlemekle suçlanıyor. 2015 yılında müebbet hapis cezasına çarptırıldığı mahkeme kararında Niels H.'nın çalıştığı hastanelerdeki hastalara kalp krizi ya da geçici şuur kaybına yol açan ilaçlar enjekte ettiğinin tespit edildiği yer almıştı. Niels H.'nin iş arkadaşlarında bir kahraman imajı yaratmak için de bu hastaları yeniden hayata döndürmeye çalıştığı belirtilmişti. Ancak Niels H.'nın reanimasyonu her zaman olumlu sonuç vermediği için birçok hasta bir daha kendine gelememişti.

Hasta bakıcı önce Delmenhorst'taki yoğun bakım ünitesinde altı hastayı öldürmek suçu ile yargılanmış, ancak dava sürecinde daha fazla hastanın ölümüne sebebiyet verdiğini itiraf etmişti. Hüküm giymiş olsa da Niels H. ile ilgili soruşturmaya devam ediliyordu. Soruşturma ekipleri geçen yıl elde ettikleri bilgiler ışığında Niels H.'nin 33 hastayı öldürdüğünü tahmin ettiklerini duyurmuştu.

CESETLERE OTOPSİ YAPILDI

Soruşturma ekipleri üç yıl içerisinde yüzlerce hastanın dosyasını inceledi ve 100'den fazla ceset üzerinde de otopsi yapıldı. 

Hastaların çoğunlukla Niels H.'nın mesaisinde ölmesi, görev yaptığı her iki klinikte de dikkat çekmişti. Savcılık verilerine göre Delmenhorst’taki klinikte Niels H.'nın hastaları öldürdüğüne dair somut kanıtlar da bulunuyor. Bu nedenle eski iki başhekim ve servis sorumlusu da "ihmal sonucu cinayete sebebiyet vermekten" hakim karşısına çıkacak. Oldenburg’daki diğer klinik sorumluları hakkındaki soruşturma ise devam ediyor.

Oldenburg Emniyet Müdürü, eğer dönemin sorumluları dikkat çekici durumu soruşturma ekiplerine vaktinde bildirmiş olsaydı, birçok kişinin ölümünün engellenebilineceğini kaydetti.

ÖNCEKİ HABERLER
Kocaeli bayram namazı saat kaçta 2 rekat nasıl kılınır?
Çanakkale'deki görüntüler Erdoğan'ı kızdırdı
Vatan Şaşmaz'ın son yazışması ortaya çıktı!
Türkiye'den BM'ye Myanmar çağrısı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan KHK açıklaması
Mehmetçik Vakfı vekaleten kurbanlık bağışı 2020 fiyatı
Yorumlar 3 yorum