BIST 1.508
DOLAR 9,47
EURO 11,00
ALTIN 547,80
HABER /  GÜNCEL

Hasta bakıcı maaşları 13 Temmuz evde bakım maaşı yatan il sorgulama-2018

13 Temmuz evde bakım maaşı yatan iller hangisi oldu araştırmaları hergün binlerce kişi tarafından yapılıyor. 13 temmuz cuma günü itibariyle tam 18 ilde evde bakım maaşları yattı. Bu iller arasında Çanakkale, Diyarbakır, Mardin, Sakarya, Giresun, Hatay Adıyaman Kırklareli, Bolu, Ordu, Amasya, Aksaray, Sakarya, Tokat, Edirne ve Hatay var. Evde bakım maaşı 13Temmuz sorgulamasını SMS ile de yapabilirsiniz.

Abone ol

13 Temmuz evde bakım maaşları yattı mı, hangi illerde hasta bakıcı maaşları hesaplara yattı araştırmaları hız kazandı. 13 Temmuz cuma günü itibariyle toplam18 ilde evde bakım maaşları yattı. Bu iller arasında Çanakkale, Diyarbakır, Mardin, Sakarya, Giresun, Hatay Adıyaman Kırklareli, Bolu, Ordu, Amasya, Aksaray, Sakarya, ve Hatay'da evde bakım maaşı yani hasta bakıcı maaşları hesaplara yattı. 

Temmuz ayından itibaren evde bakım maaşları zamlandı. Yeni hasta bakıcı maaşları 1150 lira oldu. Peki 13 temmuz cuma evde bakım maaşları yatan iller oldu mu? Şu ana kadar hasta bakıcı maaşlarının yattığı illerde netleşmedi 14 Temmuz'dan itibaren tüm illerde evde bakım maaşlarının hasta bakıcıların hesaplarına yatırılması bekleniyor. 

"Maaşlarınızı Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747’e sms atmaları gerekiyor."

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın takibinde olan evde bakım parasına gerekli olan şartları taşıyan herkes başvurabiliyor. Gerekli şartları sağlayan ve engellisine bakan kişiye 2018 yılı için aylık 1085.5 TL ödeme yapılıyor. Evde bakım parasının alınabilmesi için engellinin bulunduğu hanede kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte ikisinden düşük olması gerekmektedir.

EVDE BAKIM AYLIĞI TAKİBİ: Engelli aylığından yararlanmak isteyen kişiler Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nden aldıkları sevk ile sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastanelere gidiyorlar. Raporda belirlenen engellilik oranı sonrası muhtaçlık değerlendirmesi yapılıyor ve engellilik oranına göre belirlenen evde bakım aylığı bağlanıyor. Peki evde bakım aylığının takibi nasıl yapılıyor?

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA: Evde bakım maaşı yattı mı? sorusuna yanıt bulmanın iki yolu bulunuyor. İster sms isterseniz e Devlet sistemi üzerinden emekli maaşı sorgulaması yapabilirsiniz. Devlet dairelerinde yapılan pek çok işlemi online olarak gerçekleştirmemizi sağlayan e Devlet’in “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasından evde bakım aylığı sorgulanabiliyor. Sisteme kayıtlı olan vatandaşlar, şifreleri ve T.C kimlik numaralarıyla sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyor.

SMS İLE SORGULAMA: Maaşlarınızı Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747’e sms atmaları gerekiyor. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 sms ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir.Ziraat bankası sms kodu ile her ay bakiyenizi takip edebilirsiniz.

EVDE BAKIM AYLIĞI NEDİR: Bakıma muhtaç olduğu gerekli belgelerde kanıtlanmış hastalara bakan kişilere verilen hasta bakım parası ne kadar? Tutarı bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden az olan bakıma muhtaç engellilerin bakımını üstlenen akrabası, vasisi gibi üçüncü kişilere ödenen aylığa evde bakım aylığı denir.

EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR: Ağır engelliler için alınan evde bakım maaşında ise kişi başı 2018 yılı gelir oranı 967.27 TL'dir. 2018 yılında 2022 sayılı yasada engelli zamlı maaşları şöyle oldu; raporu yüzde 40-69 arası olanlar bin 247 TL alacak. Raporu yüzde 70'den yukarı olanlar bin 845 TL alacak. 2018 yılı evde bakım zamlı maaşları 2018 Ocak-Temmuz arası bin 68 TL, 2018 Ağustos-Aralık arası bin 105 TL

Evde Bakım Parası Kimlere Verilir: Evde bakım maaşı üveyler de dahil olmak üzere bakıma muhtaç engellinin; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinin engellinin bakımını sağlaması durumunda verilir.

Evde Bakım Ücreti Alma Şartları Nelerdir: Ağır engelli olduğu belirtilen sağlık kurulu raporu- Bakıma muhtaçlık kriterlerinin olması- Gelir kriterlerine uygun olması

1 ) Evde bakım maaşı almak için tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş engel oranının en az %50 olan ve “ağır engelli” bölümünde “evet” yazan rapor gerekmektedir.

Bu maddede küçük çocuklar için ekstra bir durum söz konusudur. Küçük çocuklar zaten bakıma muhtaç oldukları için yaşıtlarına göre gerilik ancak yaşları ilerledikçe kendisini göstermektedir ve erken yaşta alınan sağlık kurulu raporlarında engel oranının tespiti bu sebeple zorlaşmaktadır. Bu yüzden küçük çocuklar için bu rapor süresiz olarak değil de 1 veya 2 senelik süreler dahilinde verilir. Ayrıca raporda bulunan ağır engelli ibaresi de işaretlenmez.

2 ) Madde 2 deki bakıma muhtaçlık kriterleri için bakıma muhtaç engelli tanımını irdelememiz yeterli olacaktır. Bakıma muhtaç engelli, yeme, içme, tuvalet, banyo gibi her türlü ihtiyaçlarını tek başına yerine getirmekte zorlanan ya da hiç yerine getiremeyen ve hayatını devam ettirmek için sürekli başkasının yardımına ve bakımına ihtiyaç duyan kişidir.

3) Engellinin bulunduğu hanede yaşan tüm vatandaşların kişi başı geliri asgari ücretin 2/3 ünü geçmemelidir. Ancak bakmakla yükümlü olmadığı halde bir engelli vatandaşa bakanlar için hanedeki tüm gelir dikkate alınmaz sadece engellinin kendisine ait gelirlerin net asgari ücretin 3/2’ü geçmemesi gerekmektedir. Engelli zamlı maaşları şöyle oldu; raporu yüzde 40-69 arası olanlar bin 247 TL alacak. Raporu yüzde 70'den yukarı olanlar bin 845 TL alacak. 2018 yılı evde bakım zamlı maaşları 2018 Ocak-Temmuz arası bin 68 TL, 2018 Ağustos-Aralık arası bin 105 TL

ÖNCEKİ HABERLER
FED başkanı Jerome Powell'ın faiz açıklaması
FED başkanı Jerome Powell'ın faiz açıklaması
Deniz manzaralı Millet Kıraathanesi Antalya'da açıldı
Deniz manzaralı Millet Kıraathanesi Antalya'da açıldı
Milletvekilinin tecavüz dehşeti iş vaadiyle eve götürüp...
Milletvekilinin tecavüz dehşeti iş vaadiyle eve götürüp...
Bakan Cahit Turhan'dan projeleri hızlandırın talimatı!
Bakan Cahit Turhan'dan projeleri hızlandırın talimatı!
AİHM'den Türkiye'ye ceza!
AİHM'den Türkiye'ye ceza!
Can yeleği hayatını kurtarmıştı! İşte polisi vuran örgüt üyesi
Can yeleği hayatını kurtarmıştı! İşte polisi vuran örgüt üyesi
'15 Temmuz'da abdestimi alarak Meclise geldim'
'15 Temmuz'da abdestimi alarak Meclise geldim'
Erdoğan madalya töreninde konuştu Binali Yıldırım ağladı
Erdoğan madalya töreninde konuştu Binali Yıldırım ağladı
Kasık fıtığı nasıl olur Adnan Oktar hastalığı-kediciklerle cinsel ilişki....
Kasık fıtığı nasıl olur Adnan Oktar hastalığı-kediciklerle cinsel ilişki....
Twitter Acun Ilıcalı'yı konuşuyor Ceylan Özgül'ün twiti
Twitter Acun Ilıcalı'yı konuşuyor Ceylan Özgül'ün twiti