HABER /  GÜNCEL

Hac kura sonuçları sorgulama 2019 Diyanet isim isim-tam liste

2019 yılında ilk kez Hacca gidecek olan hacı adayları Diyanet tarafından çekiliş sonucunda belli oldu. 2019 hac sonuçları sorgulama tam listesi haberimizde. Hac sonuçlarına göre asil ve yedek listelerin kesin kayıtları 2 Ocak salı günü başlayacak.

2019 yılında ilk kez hacca gidecek adaylar için kura çekilişi bugün saat 15.00'te canlı yayınla yapıldı. Kuraya 2 milyon 213 bin 835 hacı adayı katıldı. Kura, hacı adaylarının kayıt yaptırdıkları iller bazında “Oda Tercihli” veya “Otel Tercihli” hac konaklama türlerinde sıralamaya konulmaları şeklinde çekildi. Kura sonuçlarında asil ve yedek tasnif yapılmayacağı gibi Diyanet ve acente ayırımına da gidilmeyecek.  Diyanet hac kura sonuçlarını resmi sitesinden hacı adaylarının sorgulamasını açacak.

KESİN KAYIT TARİHLERİ: Kurada ismi çıkanlar için hac kesin kayıt işlemlerini 2 Ocak 2019 tarihinde başlayacak 11 Ocak'ta sona erecek. Bu yıl hacca gidecek olan hacı adayları ödemelerini Suudi Arabistan Riyali üzerinden yapacak. 2019 yılında ilk kez hacca gidecek adayların Kutsal topraklara yolcuğu 9 Ağustos cuma günü başlayacak ve 14 Ağustos Çarşamba günü bitecek.

HAC KURA SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

Hac kaydı yaptırılmazsa ne olur? :  Belirlenen süre içerisinde kesin kayıt yaptırmayanların yerine, hac konaklama türlerine göre kura sırası gözetilerek 17-25 Ocak 2019 tarihleri arasında dağıtılan kontenjanlar çerçevesinde kayıtlar alınacak.

Hac konaklama türleri : Hac yolcularına farklı hizmet seçenekleri sunabilmek maksadıyla Mekke ve Medine’deki bina ve otellerin fiziki yapıları ile Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi’ye olan mesafeleri dikkate alınarak ve verilen hizmetler açısından hac konaklama türlerinin aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir.

1- Oda Tercihli Konaklama Türü : Mekke-Medine’de oda içinde banyo-tuvalet, buzdolabı, yatağı bulunan, asansör sayısı yeterli, lobisi, müstakil yemekhane salonu bulunan, ortak kullanım mekânları hacı sayısına göre yeterli oda kapasitelerine ve belirli oranlarda 2, 3 ve 4 kişilik odalar. Bu oteller Mekke’de Mescid-i Haram’a en fazla 7 km. Medine’de ise Merkeziye’de veya Mescid-i Nebevi’ye en fazla 700 metre mesafede yer alıyor. Mekke’de hacıların otellerden Kabe’ye ulaşımları ücretsiz olarak otobüslerle ring usulü yapılacaktır. Yemekler; sabah kahvaltısı, öğle öğünü için kumanya paketi ve akşam yemeğinin tabildot şeklinde verilecektir. Hac Süresi uçak programına göre ortalama 35-45 gün arası planlanmaktadır. Medine’de konaklama süresi 4-6 gün arasında planlanmaktadır.  Oda Tercihli Konaklama Türünün fiyatı (odada kalınan kişi sayısına göre) takribi: 15.000-21.000 SAR olarak belirlenmiştir.

2- Otel Konaklama Türü : Mekke ve Medine standartlarına göre günlük oda temizliği, çarşaf ve havluların değişimi vb. hizmetleri veren 4 ve 5 yıldızlı otellerde, 2 veya 3 kişilik odalarda konaklama yaptırılacaktır.

1. Otel-1 konaklama türünde; Mekke’de Mescid-i Haram’a en fazla 500 metre mesafede, Medine’de ise Merkeziye’de bulunan yıldızlı ve 3 öğün açık büfe yemek hizmeti veren otellerde ve sürenin uçak programına uygun olarak 13 - 18 gün aralığında konaklama yaptırılacaktır.

2. Otel-2 konaklama türünde; Mekke’de Mescid-i Haram’a en fazla 1000 metre mesafede, Medine’de ise Merkeziye’de yer alan yıldızlı ve 2 öğün açık büfe yemek hizmeti veren otellerde ve sürenin uçak programına uygun olarak 14 - 25 gün aralığında konaklama yaptırılacaktır. “Otel Konaklama Türü” otellerin Kabe’ye yakınlığı ve verilen hizmetler sebebiyle “Oda Tercihli Konaklama Türü’”nden daha pahalıdır ve fiyat aralığı serbest bırakılmıştır.

ÖNCEKİ HABERLER
İsrail Gazze sınırında bir Filistinliyi şehit etti
Putin 2018'de en çok Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüştü
Hac fiyatları 2019 kaç riyal oldu oda türüne göre fiyatlar
Aydın'da yürek burkan kaza
Cerablus’ta ÖSO hareketliliği
2020 yılında evde bakım maaşlarına zam gelecek mi?
Yorumlar