BIST 9.097
DOLAR 31,38
EURO 34,05
ALTIN 2.100,98
HABER /  MAGAZİN  /  KÜLTÜR VE SANAT

Gökyüzünde cadılar uçuşacak

Sinema tarihinin en pahalı yapımı. Filmin vizyona giriş tarihi açıklandı.

Abone ol

Henüz netleşmeyen 260 milyon dolarlık bütçesiyle sinema tarihinin en pahalı yapımı olmaya aday “Altın Pusula”, dünya ile aynı anda 7 Aralık’ta Türkiye’de de vizyona girecek.

Philip Pullman’ın birçok edebiyat ödülü alan ve tüm dünyada çok satanlar listelerine giren fantastik serisinden uyarlanan filmin yapımcılığını “Yüzüklerin Efendisi” serisinin yapımcısı New Line Cinema Şirketi üstlendi.

Daha önce “About A Boy” filmi ile Oscar’a aday olan Chris Weitz’in yönettiği filmde, Nicole Kidman, Daniel Craig, Eva Green ve Sam Elliot rol aldı. Filmin küçük kahramanı “Lyra” rolünde ise, 10 bin kişi arasından seçilen 12 yaşındaki Dakota Blue Richards oynadı.

Kitabın yazarı Philip Pullman’ın, “Bayan Coulter” rolünde Nicole Kidman’ın oynamasını özellikle istediği belirtildi.

Halen post-prodüksiyonu devam eden filmin bütçesi Kasım ayında netleşecek. 260 milyon dolarlık sınıra dayanacağı tahmin edilen bütçesiyle film, sinema tarihinin en pahalı yapımı haline gelecek.

Filmin müziklerini, “The Queen”, “Painted Veil” ve “Syriana” gibi filmlerin müziklerinin bestecisi Alexandre Desplat yaptı.

Filmin konusu şöyle:
“Oxford’daki Jordan Koleji’nde yatılı okuyan Lyra ve cini Pantalaimon, bir gün okulu ziyaret eden amcası Lord Asriel ve alimlerin yaptığı bir toplantıyı gizlice gözetlerken, ‘toz’ denen bir şey, ‘Kuzey’de havada duran bir şehir’ ve ‘cinayetle sonuçlanan bir keşif seferi’ hakkında esrarengiz hikayeler dinler. Bir süre sonra etraftaki çocuklar kaybolmaya başlar ve sonra arkadaşı Roger da çocuk hırsızları olan Hamhum’lar tarafından kaçırılır.

Bunun üzerinden çok geçmeden, Lyra’nın velayeti okul tarafından son derece güzel ve etkileyici bir insan olan bayan Coulter’e verilir. Lyra başlangıçta buna karşı çıkar, ama çok geçmeden herkes gibi o da bayan Coulter’in cazibesine kapılır. Ama zamanla güzel olduğu kadar da tekinsiz olan bayan Coulter’in, Lord Asriel’in düşmanı olduğunu fark ettiğinde onun yanından kaçıp sığındığı Çinganlar’la beraber Kuzey’e doğru bir keşif seferine çıkar. Burası zırhlı ayıların hüküm sürdüğü, gökyüzünde cadıların uçuştuğu ve bir grup bilim adamının, hakkında konuşulmasının bile çok ürkütücü olduğu deneyler yaptığı bir yerdir.”

SON 70 YILIN EN İYİ KİTABI SEÇİLDİ
Türkiye’de “Kuzey Işıkları” olarak yayınlanan ve “Altın Pusula”nın uyarlandığı kitap olan fantastik roman, bir üçlemenin ilki. Dünya çapında 15 milyon kopya satılan ve 37 dile çevrilen kitap, bu yıl 70. yılı kutlanan Carnegie Ödülleri’nde okurlar tarafından gerçekleştirilen oylamada “Son 70 yılın En İyi Çocuk Kitabı” seçildi.