HABER /  GÜNCEL

Gezi'nin 'Kırmızılı Kadını'ndan olay açıklama

Gezi parkı olaylarının sembolü haline gelen "Kırmızılı kadın" olarak bilinen Ceyda Sungur, mahkemede flaş açıklamalarda bulundu.

Gezi parkı olaylarına damga vuran 'Kırmızılı kadın' diye nitelendirilen Ceyda Sungur ve kendisiyle özdeşleşmiş 'biber gazı' fotoğrafındaki diğer kişiler, ilk kez mahkeme salonunda karşılıklı konuştu. "Kırmızılı kadın" Ceyda Sungur, kendisine biber gazı sıkan polisle ilgili olarak "Sanığın elinde silah olsaydı. Ethem Sarısülük öldüren polis gibi beni de öldürebilirdi" dedi.

Biber gazı sıkan polis memuru ise mahkemede kendisini "Hiçkimseyi hedef alarak gaz kullanmadım. Tamamen bana verilen emir doğrultusunda hareket ettim" diyerek savundu.

kirmizili-kadin.jpegİstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan İstanbul 73. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya 'Görevi kötüye kullanma' suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi talep edilen tutuksuz sanık polis memuru Fatih Zengin ve şikayetçi Ceyda Sungur hazır bulundu. 

"ELİNDE SİLAH OLSA BENİ ETHEM SARISÜLÜK'Ü ÖLDÜREN POLİS GİBİ ÖLDÜREBİLİRDİ"

'Kırmızılı Kadın' Ceyda Sungur'a biber gazı sıkan polis memuru tutuksuz sanık Fatih Zengin hakim karşısındaki savunmasında "Hiçkimseyi hedef alarak gaz kullanmadım. Tamamen bana verilen emir doğrultusunda hareket ettim ve adli görevimi yapmak için çalıştım" dedi. Sanığın savunmaları karşısında Şikayetçi Ceyda Sungur da "Sanığın elinde silah olsaydı Ethem Sarısülük'ü öldüren polis gibi beni de öldürebilirdi" dedi.

"GÖREVİMİZİ YAPTIRMAMAK İÇİN DİRENİŞTE BULUNMUŞLARDI"

Savunmasını yapan Fatih Zengin olay günü 28 Mayıs 2013 günü Gezi Parkı'nda görevli olduğu süresinde gözlemlediklerini şöyle anlattı:

"Gezi Parkı'nda Büyükşehir Belediyesi'nin yıkım çalışması münasebetiyle saat 08.30'dan itibaren 'MODEL 5 Gaz Kullanıcısı' olarak görev aldım. Görev aldığımız yerde yıkım çalışmasını prtotesto etmek amaçlı kalabalık yasadışı bir grup da bulunmaktaydı. Olay yerinde bulunan iş makinası ve grubun arasında hat düzeni oluşturduk. Grubun sayısı saat ilerledikçe aratmaya başlamış ve biz görevlilere karşı sözlü ve fiili saldırılarda bulunmaya başlamışlardı. Görevimizi yaptırmamak için direnişte bulunmuşlardı"

"OMZUMDA KIRIK İLE ÇALIŞMAYA DEVAM ETTİM"

"Rutin kontrollerde 2013 Mayıs ayıda omzumdaki rahatsızlık tekrarladı ve doktorum amaliyat olmam gerektiği söyledi. Ancak hastanedeki ameliyat yoğunluğundan dolayı ameliyat gününe kadar istirahat etmem önerildi. Fakat personel yetersizliği ve iş yoğunluığu nedeniyle çalıştığımız kurumca ameliyat tarihine kadar rahatsızlığımdan dolayı rapor almak istemişsem de kurumumca hoş karşılanmadı. Omzumda kırık ile görev yapmaya devam ettim. Olay gününde omzumdaki şiddetli ağrı devam etti, ancak çalışmaya devam ettim" 

"BİBER GAZINA DAHİ MARUZ KALDIK"

Biz görevlilere verilen gaz maskelerinini yeteri kadar sağlıklı çalışmaması, şahsıma verilen gaz maskesinin yüzümü aşırı derecede sıkması ve yeteri kadar oksijen almakta zorlanır durumda görevimizi ifa etmeye çalıştık. Gaz maskesinin gaz sızdırmasından dolayı biber gazına dahi maruz kaldık.

"CEYDA SUNGUR SANİYELERCE GAZA MARUZ KALMIŞ OLABİLİR"

Yıkım sahası can güvenlikleri açısından uzak durmaları için tedbir aldık. Sorumlu amir herkesin duyacağı ses tonuyla defalarca grubu uyarmış ancak gösterciler dağılmamakta ısrar etti ve direndi. Bunun üzerine idarecilerimiz gösterici gruba gaz kullanmam yönünde emir tekrarını yineledi. Orantılı bir şekilde gaz kullanarak grubu dağıtmak için ilerlediğim sırada kamuoyunda 'Kırmızılı Kadın' olarak simgeleşen Ceyda Sungur isimli bayan ve başka şahıslarla yere düştü. Ben ilerlerleken Ceyda Sungur aniden ayağa kalktı. Kullanmış olduğum MODEL 5 tüpünün kısa süreli tutukluk yapması neticeside Sungur'un yerden aniden kalması sonucu saniyelerce gaza maruz kalmış olabilir.

"36 GÜN TEDAVİ OLDUM"

Ben de refleks olarak bahse konu şahsa doğru sağ ayağımı sallayarak orantılı bir biçimde çok kısa bir süre gaz kullanmaya devam ettim. Ardından kendi dahil olduğum gruba katıldım. Ancak ortamdaki panik durumu ve yukarıda belirttiğim rahatsızlığım olumsuz şartlar nedeni ile sağlıklı bir şekilde müdahale etmeye çalışmış olsamda istem dışı hareketlerde bulunmuş olabilirim. Zaten, Gezi Parkı olayları devam etmesi nedeni ile rahatsızlığım artmış ve 15 Haziran 2013 tarihinde 10 gün istirahat raporu tanzim edildi. 21 Haziran 2013'de ide İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne yatışım yapıldı. 36 gün tedavimi olduktan sonra tarafıma 4 ay istirahat raporu tanzim edildi" ifadelerini kullandı.

"ORTAMDAKİ PANİK HAVASINA KAPILARAK GAZ SIKMAYA DEVAM ETTİM"

Olayların saatlerce sürmesine bağlı olarak dayanılmayacak derecede ağrımın artması ve personelin panik havası içinde olması, insanlarda panik, görevlilerin paniğin devam etmesi üzerine kullanmış olduğum MODEL 5 gaz tüpünü ortamın panik havası ve rahatsızlığım nedeniyle idarecilerden 'sık sık' diye emir vermesi üzerine ortamdaki panik havasına kapılarak gaz sıkmaya devam ettim.

"HATIRLAMAYA ÇALIŞSAM DA BAYA ZORLANDIM"

Daha sonradan o gün gaz kullananın ben olduğum çalıştığım kurumum tarafından söylendi. İlerleyen zaman sonrasında gaz kullanan kişinin ben olduğumu hatırlamaya çalışsam da baya zorlandım. Bunları yapanın ben olmadığını düşündüm. Ancak ortamın koşulllarında sağlıklı bir şekilde müdahale etmeye çalıştım. Hiçkimseyi hedef alarak gaz kullanmadım. Olay esnasında bir metreden gaz kullanma mesafesini tayin etmem imkansız olmasından dolayı adli görevim gereği 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanuna Muhalefet suçunun oluşturduğundan dolayı müdahale ettim. Tamamen bana verilen emir doğrultusunda hareket ettim ve adli görevimi yapmak için çalıştım.

"MÜDÜR YARDIMCISI RAMAZAN EMEKLİ'NİN TALİMATI İLE SIKMAYA BAŞLADIK"

Fotoğraflarda benim arkamda bulunan kişi Zeki Bayrak isimli komiser yardımcımızdır. Grup amirliği yapar. Krem renkli sivil giyimli kişi Beyoğlu İlçesinden sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Emekli'dir. Biber gazını sıkmamız yönünde sık şeklinde talimat veren Ramazan Emekli'dir. Ancak ondan önce de grup amirimiz olan Mesut Karabıyık da bize biber gazı sıkmamız için bir kaç kez talimat vermişti. Ancak onun demesi ile sıkmamıştık. Ramazan Emekli'nin talimatı ile sıkmaya başladık.

MÜDÜRLER TANIK OLARAK 10 MART'TA DİNLENECEK

Mahkeme, sanık polis memuru Fatih Zengin'in savunmasında geçen müdür yardımcıları Ramazan Emekli, Zeki Bayrak ve Mesut Karabıyık'ın tanık olarak dinlenilmesine karar verdi ve duruşmayı 10 Mart'a erteledi.

ÖNCEKİ HABERLER
Dolar kaç lira oldu kapanış rakamları
Çeyrek ve tam altın en son fiyatları
Hızlı tren için ihale tarihi belli oldu
Mustafa Karaalioğlu artık NTV'de
Yavuz Bingöl'den Erdoğan'a ilahi sürprizi
Hafif ve kolay tatlılar fıstıklı saray muhallebisi tarifi
Yorumlar 14 yorum