BIST 2.875
DOLAR 17,96
EURO 18,49
ALTIN 1.032,86
HABER /  GÜNCEL

Geziciler camide içki içti mi?

Gezi Parkı protestolarıyla ilgili açılan davada Bezmi Alem Camisi'nde yaşananları güvenlik görevlisi anlattı.

Abone ol
Gelenlerin yüzde 10'un sarhoş olduğunu belirten güvenlik görevlisi, bira kutusunu cami tamamen boşaldıktan sonra gördüğunu söyledi.

Gezi Parkı eylemleriyle ilgili açılan davanın ikinci duruşmasında Bezmi Alem Camisi'ndeki olaylarla ilgili tanıklan dinlendi. Duruşmada, camide içki içilip içilmediği başta olmak üzere o gün yaşanan olaylara ilişkin bazı sorulara cevap arandı.

Gezi Parkı eylemleri kapsamında 7'si yabancı uyruklu 255 tutuksuz sanığın yargılandığı davanın ikinci duruşması İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Duruşmada 2 Haziran günü Beşiktaş'taki protestolar sırasında Bezmi Alem Camisi'ne sığınan göstericilerin ayakkabılarını çıkarıp çıkarmadıkları ve camide içki içip içmedikleri sorusuna yanıt arandı.

gezi-parki.20141114222528.jpg
 
Göstericilerin sığındığı Dolmabahçe'deki Bezm-i Alem Valide Sultan Camisi'nin güvenlik görevlisi Naif Uçar 2 Haziran günü akşam saat 18.30 sıralarında işbaşı yaptığını belirtirken şunları söyledi: 

GÖSTERİCİLERİN CAMİYE GİRİŞİ:

“Akşam namazından sonra caddede kalabalık toplandı. Caminin imamı Halil Necipoğlu kalabalık olunca 'camiyi kapat' dedi. Camide bulunan birkaç kişiyi dışarıya çıkararak camiyi kapattım. Sonra kalabalık gittikçe çoğaldı. Kalabalık camiye ait demirleri söktü. Levazım kapısındaki brandaları aldıklarını gördüm. Ancak alanı tanımam. Camiden aldıkları malzemelerle polis gelmesin diye set kurdular. 2-3 bin kişi vardılar, belki de fazlaydı. Daha sonra 15-20 kişilik beyaz gömlekli bir grup geldi. Bunlar caminin kapısını zorladılar. Kapı hafif açılınca imam Halil Necipoğlu 'kapıyı aç' dedi, açtım. Ondan sonra camiye girildi.

AYAKKABILARINI ÇIKARDILAR MI?

İçeriye girenler ilk önce ayakkabılarını çıkardılar, yaralılar gelmeye başlayınca ayakkabılarını çıkarmamaya başladılar. Camiyi bölümlere ayırmaya başladılar; eczane, cerrahi gibi. Ayakkabı raflarını ters çevirip içine ilaç koydular. Motosiklet kullanan kuryeler ilaç getiriyordu.

YÜZDE 10'U SARHOŞTU

İçeride bir kişinin sigara içtiğini gördüm çıkarmak istedim ama çıkmadı. Gidip doktora söyledim, doktor bu kişiyi dışarıya çıkardı. İçeride bin kişi vardı. Bunların yüzde 10'u sarhoştu.

CAMİDEKİ BİRA KUTUSU
 
Caminin tümüne hakim değildim ama bir tane bira kutusu gördüm. Caminin kadınların ibadet ettiği yerde pencerenin kenarında bira kutusu gördüm. Hafiften doluydu, kutu büzülmüştü. Kutuyu kullanan şahsı görmedim. Kutuyu cami tamamen boşaldıktan sonra gördüm. Cami boşaldıktan sonra yaptığımız kontrolde çok sayıda plastik su şişeleri, ilaç kutuları, gazete gibi şeyler çıktı. Cami kullanılmaz haldeydi, dış kameraları kırılmıştı."

POLİSİN İFADELERİ 
 
Sanıkların sorgularının ardından müşteki sıfatı ile dinlenen polis memuru Fuat Yıldız, Gezi olayları sırasında Dolmabahçe Başbakanlık Çalışma Ofisi etrafında görev aldığını belirterek, “Orada tedbir amaçlı görev aldım. Görev yaptığım süre içerisinde kişisel manevi değerler açısından bir fiille karşılaşmadım. Bana yönelik salonda bulunan şahıslardan suç unsuru teşkil eden bir olay olmamıştır. Bu nedenle ben şikayetçi değilim" dedi. Yine müşteki sıfatı ile dinlenen polis memuru Muammer Kayaoğlu, barodan kendisine avukat atanmasını isteyerek, “Barodan avukat tahsisi ile şikayet hakkımı kullanacağım" dedi.
 
ÖNCEKİ HABERLER
15 Kasım Cumartesi Gazete Manşetleri
15 Kasım Cumartesi Gazete Manşetleri
11 saat morgda kaldı sonra canlandı!
11 saat morgda kaldı sonra canlandı!
Kabızlıktan kurtulmanın en kolay yolları
Kabızlıktan kurtulmanın en kolay yolları
Obama'yı Esad konusunda topa tuttu
Obama'yı Esad konusunda topa tuttu
Varis olduğunuzu nasıl anlarsınız? Varis nedir?
Varis olduğunuzu nasıl anlarsınız? Varis nedir?
Perinçek TSK paralel yapı yorumuyla ezber bozdu
Perinçek TSK paralel yapı yorumuyla ezber bozdu
Eksik dişiniz varsa mutlaka okuyun!
Eksik dişiniz varsa mutlaka okuyun!
Diyarbakır’da bombalı saldırı
Diyarbakır’da bombalı saldırı
Medcezir son bölüm Mira ve Yaman saatin peşinde
Medcezir son bölüm Mira ve Yaman saatin peşinde
Bu Tarz Benim Eleme Gecesi'nde Nihat Doğan rüzgarı
Bu Tarz Benim Eleme Gecesi'nde Nihat Doğan rüzgarı