YAZARLAR

Gezi Parkı gençleri ve AKM binası neyi bekliyor?!...

Gezi parkı, gençler, AKM, sanat, kültür,demokrasi, haklar, opera binası, İBB Kültür Merkezleri

Son günlerde AKM nin yıkılması ile ilgili söylemler ve görüşlerSn. Başbakanın açıklaması ile yeniden gündeme gelmeye başladı. Bukonuda ilk   konuşulanlara ben de  bir yazı(06.04.2007, AKM Yıkılmasın mı? ) ile katılmış ve AKM yıkılsıntezini savunmuştum.

Yıllardır  AKM ‘ye en çok giden ve en çok konserdüzenleyen ( Istanbul Türk Müziği Günleri)  kişilerdenbiriydim… Dışarıdan bakınca, büyük albenili görünen AKM, içinegirince sorunlar yumağı olmaya başlıyordu. Yıllarca üst kata çıkanasansör yapılamadı? Ya, üst salonda ve alt salonda program varkenseslerin birbirine karışması…Alt depolarda ve hangarlardaki durumda pek içi açıcı değildi… Ses düzeni için devamlı dışarıdan tesisatkuruluyor, ışıklandırma için ayrı gruplar çalışıyor, havalandırmabir türlü doğru çalışmıyordu. Arkada duran geniş bahçekullanışsızdı ve hangar yerine kullanılıyordu.Sanatçılarınçalıştıkları, prova yaptıkları yerler havasız, dışarıyı görmüyor vem2 olarak yetersizdi. Buna bir de depremde yıkılabilecek  binaraporu eklenince güçlendirmek yerine yeniden yapmak fikri daha ağırbasıyordu.Ayrıca, bu bina tarihi bir bina da değildi, özelliğiyoktu. *  Elbette “yıkmak kolay yapmak zor demiş” atalarımız,asırlar önce. Türlü dedikodular çıktı, yıkılıp yerine camiyapılacak diye, ancak şimdi anlaşıldı ki yapılması düşünülen camiAKM nin karşı tarafındaki küçük mescidin büyütülmesiydi.

Hükümet, sanat konusunda nasıl adım atsa, karşısında bir cepheoluşuyor. Bunu Harbiye Muhsin Ertuğrul’da, Lütfi Kırdar’da dagördük. Ancak; itiraz edenler, yapılanları görünce, kullanınca birözür dileme veya teşekkür bile etmedi…

İBB nin İstanbul’da yapmış olduğu Kültür Merkezleri çok güzel,gösterişli, kullanışlı ve her gün dolu.

Bunlar kültür ve sanat alanına bir yatırım değil mi?

Böyle mi olur sanat düşmanlığı?

Biraz aklı selim düşünmek, bazı yatırımları geciktirmemeklazım. AKM 7 yıl kaybetti, yapılan güçlendirmenin bir işeyaramayacağını, aslolanın yeniden yapılması olduğunu hep söyledik,ama tarihi eser muamelesi yaparak engel olundu…

Bıraksalardı; açılacak yarışmayla, çok yönlü, bir kaç salonuolan, belki de dünyada örneği olmayan bir Atatürk Kültür Merkeziyeniden, ihtişamlı bir şekilde yükselirdi.

2007 den bir örnek vereyim sizlere;

2007 de “Dünya Tiyatrolar Günü öncesi düzenlenen 'AKMYıkılmasın' protestosu 'AKP yıkılsın' mitingine dönüşmüştü. ''Bizde kendi salonlarımızı, sahnelerimizi aynı niyetle, dikkatle,özenle korumalıyız. Tek bir koltuğumuzun, tek bir spotumuzunbaşkası tarafından sökülmesine izin vermemeliyiz. Bedenlerimizikalkan ederek, gerekirse dozerlerin önüne yatarak salonlarımızınyıkılmasına 'hayır' demeliyiz. Sanat korkakların işi değildir. Heletiyatro hiç değildir'' deniliyordu.

Ne olduğunu yukarda okudunuz...

Gezi parkı söylemlerine ne kadar benziyor değil mi?

“Tarih tekerrürden ibarettir, ancak ders alınmaz ise” demişbüyüklerimiz…

Şimdiki gençler bu gerçekleri bilmiyorlar olacak ki; Gezi parkıplatformu, şartlar arasına AKM yıkılmamasını da koymuşlar.

Sevgili Gençler;

Allah aşkına yapmayın, iyi niyetlisiniz yeşili ve tarihisahiplenmeniz güzel. Ama,  “durmasını bilin, oyuna gelmeyin,güzel şeyleri engellemeyin”

Siz dünyada örneği olan oyunları, operaları izlemek, çıkarkende ülkenizle gururlanmak istemiyor musunuz?

Unutmayınız; “Nasıl kafa sayısı kadar düşünce çeşidivarsa,  kalp sayısı kadar da sevgi çeşidi vardır.”(Tolstoy)

İnanıyoruz ki;

Düşünülen AKM binası; hem Osmanlıyı, hem İstanbul’u, hem İslamKültürünü, hem Avrupa’yı ve hem de modern Türkiye’yi içine alacakuluslararası bir yarışma ile projelendirilecek, dünya ülkelerininde ülkemizi, İstanbul’u tanıması sağlanacaktır.

Göstericilerin ya da sokağın, hükümetin söz verdiği/taahhütettiği/ yapacağı icraatlara bu kadar karışması ve uzatması artık,doğru olmamaktadır.

“Gösteri yapmak, karşıt görüşleri dile getirmek, basıntoplantısı yapmak” demokratik haktır, ancak, “bunları yapmazsanızburadan çıkmayız” sözleri doğru kabul edilemez….“

“Demokratik haklarınızı” kullanırken, “başkalarının demokratikhaklarına” zarar verdiğinizi/engellediğinizi fark edin.

Ve en önemlisi;

Yanlışları örnek almayın…

Gezi Parkı’da, AKM binası da “aklı” bekliyor…

 

“Yalova’daki toplantıda gördüğüm bir husus beni demokrasi adınayeniden umutlandırdı. Konuşmacıların neredeyse tamamı siyasi partiliderlerinin üslubundan şikâyetçi oldular ve bunun Ankara’yailetilmesini talep ettiler: “Liderler, halkı birbirine düşürmeyeyönelik konuşmalar yapıyorlar. Kavgada söylenmeyecek laflarısöylüyorlar. Siyasetin dili bu olmamalıdır. Birbirleriyle alayedici, aşağılayıcı, rencide edici üslup yerine, kucaklayıcı,hoşgörülü bir dilin hâkim olması gerekir. Farklıların bir aradayaşaması savunuluyor, ama kutuplaşmayı ve gerilimi teşvik eden birsiyaset dili var… Balık baştan kokar. Siyasileri televizyonlardadinleye dinleye geriliyoruz, huzursuz oluyoruz…” Söz alanlarsürekli bu minval üzerine konuşunca Başkan Arıboğan, nihayetdayanamadı ve şunları söyledi: “Her gittiğimiz yerde liderlerinüslubundan şikâyet var. Gördük ki, siyasetçiler, halkın gerisinde.Halk çok daha ileride...” **

Her zaman olduğu gibi, büyüklerimiz ve gençlerimizle,sağduyunun ve hoşgörünün galip gelmesini, ülkemizin kazanmasını bekliyoruz...

 

*'de son hukuksal durum;

- Şu anda devletin Kamu İhale Kurumu onayıylayapmış olduğu ihale ve ayırdığı bir kaynak var.
- Restorasyon ve güçlendirme çalışmaları sürüyor.
- AKM'nin üzerindeki İstanbul 2 No'lu Koruma Kurulu'nun verdiğitescil kararı kalkmadan AKM'nin yıkılması mümkün değil.
- Koruma Kurulu tarafından AKM'nin tescil kararı kalkarsa, devreyebu sefer yargı süreci girer.
- Yargı süreci sona ermeden ve restorasyon ihalesi feshedilip fesihkararı yargıda onaylanmadan AKM'nin yıkımı söz konusuolamaz.(15.06.2013, Habertürk)

 

Yorumlar