YAZARLAR

Gerçek Fetö mağdurları nasıl aklanacak?

Kurulan OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonu başvuruları tek tek inceleyecek, delilsiz ve kanıtsız olarak işlerinden ihraç edilenlere iadei itibar yolunu açacak.

Süleyman ÖZIŞIKsuleyman@internethaber.com

Nice zamandır açıklanmasını beklediğimiz OHAL İşlemleri İncelemeKomisyonu nihayet işbaşı yapıyor.

Komisyon, kamu görevinden, meslekten veya görev yapılan teşkilattanhaksız yere ihraç edildiğini belirten kesimlerin başvurularınıinceleyecek. 

Bunu anlatacağım ancak, ondan önce ByLock konusunda bir bilgivereyim.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz haftalarda, ByLock kullanan 215 binkişinin mesajları tek tek deşifre edilmiş ve ilgili illeregönderilmişti.

Yürütülen soruşturmada, 184 bir 298 kişinin parolası kırıldı.Uygulama üzerinde 31 bin 886 grup oluşturulduğu belirlendi.ByLock'ta yazılan toplam mesaj sayısı 18 milyon, kullanılane-posta sayısı 3 milyon 158 bin 388 olarak tespit edildi.

Çözümlenen e-posta sayısı 2 milyon 500 bin. Uygulamada sesligörüşme yapmış kişi sayısı ise 78 bin 165...

Bu mesajların hangi İp numarası, hangi İMEL kaydı üzerindenyazıldığı da belirlendi. Bir başka deyişle, Bylock'utelefonuna kurup, yazışma yapan Fetö'cüler tek tek ortayaçıkarıldı. 

Bugüne kadar bazı GSM şirketlerinin çoklu İP dağıtımı yüzündenByLock kullanmayan pek çok kişi, ByLock kullanmış gibi göründüğüiçin ya ihraç edildi ya da hapse atıldı.

Şimdi işin rengi değişecek.

Deşifre edilen mesajlar ve belirlenen İP numaraları, Bylockyüklemeyen bu kişilerin aklanmasının yolunu açacak. 

Peki buna rağmen, yani suçsuz olmasına rağmen suçsuzluğunukanıtlayamayan Fetö mağdurları ne yapacak?

Onu da anlatayım.

Komisyon'a başvuruların alınmaya başlanacağı tarih, Başbakanlıktarafından en geç bir veya iki ay içinde ilan edilecek. 

Öncelikle doğrudan KHK ile görevden uzaklaştırılan mağdurlar,bulundukları ilin valiliklerine veyahut ihraç oldukları kurumaşikayet dilekçelerini vererek işe başlayacak.

Başvurusu süresi iki ay olacak.

Toplanan bu şikayet dilekçeleri hızla OHAL İşlemlerini İncelemeKomisyonu'na iletilecek.

Komisyon başvuruları tek tek inceleyecek, delilsiz ve kanıtsızolarak işlerinden ihraç edilenlere iadei itibar yolunu açacak. Bukişiler, açıklanacak yeni KHK'larla 15 gün içinde işlerine iadeedilecek. 

Komisyonun tüm başvurucu dilekçelerini titizlikle inceleme ve enhakkaniyetli kararı verme zorunluluğu var. Çünkü haksızlığauğrayanlar için başka çareler de var.

Mağdur olmasına rağmen komisyon tarafından suçlu gösterilenler,Ankara İdare Mahkemeleri'ne başvurup haklarınıarayabilecek.

Tüm bu süreç biraz zorlu ve sıkıntılı geçecek bunun bilinmesilazım. Ancak sürecin sonunda kişisel hesaplaşmalar üzerinden dönendolaplar, masumlara kurulan tuzaklar ve kumpaslar da ortaya çıkmışolacak. 

Hal böyle olunca, kendi çıkar hesapları üzerinden masumları haingibi gösteren gerçek hainler de ortaya çıkmış olacak. 

Ve asıl cezayı onlar görecek!

SOSYAL MEDYADA TAKİPİÇİN:

Yorumlar33 yorum