BIST 9.179
DOLAR 31,14
EURO 33,80
ALTIN 2.032,14
HABER /  GÜNCEL

Fuat Avni hakkında olay iddia! 10 aydır...

Siber savaş uzmanı ve 'Ayyıldız Tim' kitabının yazarı Mehmet İshak Telli, siber savaş ve siber terörün tehlikelerini anlattı. Telli, fuatavni hakkında öyle bir iddia ortaya attı ki...

Abone ol

Siber savaş uzmanı ve 'Ayyıldız Tim' kitabının yazarı Mehmet İshak Telli, fuatavi hakkında çok konuşulacak bir idda ortaya attı. Telli'nin iddiasına göre devlet 8-10 aydır fuayavni'nin kimliğini çok net biliyor.

Mehmet İshak Telli, Fuat Avni'nin kimliğinin bilinmesi hakkında  Akşam'a şunları söyledi...

FUAT AVNİ'NİN KİMLİĞİ BİLİNİYOR İDDİASI
 
"Birincisi Twitter kesinlikle bu insanın bilgisini vermedi. İkincisi ise bu kişi VPN yani ip değiştirici kullanıyor. Ancak tüm bunlar Fuat Avni’nin asıl kimliğinin bilinmediği anlamına gelmez. Bildiğim kadarıyla son 8-10 aydır devlet Fuat Avni’nin kim olduğunu çok net şekilde biliyor, izliyor. Ayyıldız Tim de bana bu kişinin kim olduğunu bildiklerini söylediler. Hatta seçimlerden sonra yazmayı kesmesi de deşifre çok fazla deşifre olmasından kaynaklanıyor.

TÜRKİYE'YE YAPILAN SİBER SALDIRILAR...

Telli, Ayyıldız Tim'in 2002'de Yeni Zelanda’da Cedkan Bir Yafes tarafından kurulduğunu belirtti. Telli,  "Ayyıldız Tim 4 kişilik ekiple kuruldu. Şu anda ise 50’ye yakın ülkede birim başkanlığı var. Dünya çapında bine yakın rütbeli üyesi var, bunların tamamı gizli. 70 bin tane de aktif üyesi var. Bu 70 bin kişi ise Ayyıldız Tim'i, hack dünyasını merak edenler" diye konuştu.

Bildiğim kadarıyla son 8-10 aydır devlet Fuat Avni’nin kim olduğunu çok net şekilde biliyor,

 Telli, "Ayyıldız kurucuları, kafalardaki hacker tipiyle alakası olmayan insanlar. Dizilerdeki psikolojisi bozuk, asosyal, evine kapanan insanlar değiller. 30’lu yaşlarında, yurtdışında büyük şirketlerde üst düzey görevlerde çalışan, birkaç dil bilen, iyi kariyer yapmış, maddi imkanları yüksek olan insanlar. Kendilerini bordo bereli diye tanımlıyor. Oluşum itibarıyla Türkiye’nin yanında. Ve Türkiye’ye karşı yapılan siber saldırıları engellemeyi kendine görev edinmiş durumda" diye konuştu.
 
Telli, geçen seneki büyük elektrik kesintisinin de siber saldırı olduğunu düşündüğünü söyledi. Telli "Aslında şu anda da Türkiye’nin elektrik sistemi altyapısını kilitlemeye yönelik yoğun saldırılar var. Ayyıldız Tim sürekli bu gizli saldırıları engellemek için çalışıyor. Sokaktaki insan bilmese de devam eden gizli ve yoğun bir savaş var. Her savaş görülmez. Bu saldırılar hep var ve olacak. Bununla yaşamaya alışmamız gerekiyor.  

SİBER SAVAŞTA HANGİ ÜLKELER DAHA GÜÇLÜ?
 
Telli "Hangi ülkeler daha güçlü" sorusuna "Rusya birkaç sene evvel hacker bütçesi olarak 500 milyon dolar ayırmıştı. Amerika, Güney Kore, Çin, İran bu konuda en güçlü olan ve en çok bütçeyi ayıran ülkeler" diye yanıt verdi.
 
GEÇMİŞİ HER GÜN SİLİN
 
Telli, "Sıradan bir vatandaş ne yapmalı hacker saldırısından korunmak için?" sorusuna ise şöyle yanıt verdi:
 
Lisanslı bir işletim sistemi kullanacak. Bu kesin. Bunun yanı sıra mutlaka bir antivirüs programıı. Bilmediği programları, uygulamaları bilgisayarına, telefonuna yüklemeyecek. Her maili açmayacak. Bilgisayardaki geçmişi her gün silin. İnternette tanıştığınız insanlara asla güvenmeyin.