BIST 1.454
DOLAR 8,55
EURO 10,37
ALTIN 508,32
HABER /  DÜNYA

Fransa'da 33 rap sanatçısından Macron'u kızdıracak şarkı!

Tartışmalı güvenlik yasa tasarısı ve Müslümanları hedef alan ‘ayrılıkçı’ yasa tasarısı ile eleştirilen Fransa’da, rap sanatçıları polis şiddetine karşı çıkardıkları şarkıyla gündem oldu. Şarkıda, Fransa’da her yıl onlarca Arap ya da siyahi gencin polis tarafından öldürüldüğü, uzun zamandır devam eden bu durum karşısında harekete geçilmediğinden söz ediliyor.

Abone ol

Ülkede 33 rap sanatçısı, “Polis şiddetine karşı 13’12” adını verdikleri parçada, Fransa’da her yıl onlarca Arap ya da siyahi gencin polis tarafından öldürüldüğünü, çok uzun zamandır devam eden bu durum karşısında kimsenin harekete geçmediğini vurguladı.

Böylesi bir durum ortadayken, polislerin fotoğraflanmasını ve görüntülerinin alınmasını yasaklayan genel güvenlik yasa tasarısının Ulusal Meclis’te görüşüldüğü hatırlatılan parçada, sanatçıların ırkçı polis şiddetinin kurbanları ile ailelerine destek olmak ve tacizlerin durması için şarkı yapmayı seçtikleri kaydedildi.

Sanatçıların aynı adalet talebi için birleştiklerini vurguladıkları parçada, “Bizler bu ırkçı cinayetlerin sessiz suç ortağı olmayı reddediyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin, Müslümanları hedef alan adımları ve yürürlüğe koymaya hazırlandığı yasa tasarısı ile polislerin yetkilerini artıran tasarı Fransa’da tepkilere yol açtı.

Ardından düzenlenen protesto gösterilerinde polisin göstericilere ve alanda görüntü kaydeden gazetecilere yönelik şiddet uygulaması gerginliği daha da artırdı.

Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası toplum ve insan hakları savunucuları hükümetin tutumunu ve polis şiddetini kınayan açıklamalar yayımladı.

ÖNCEKİ HABERLER
Esed'in oligark kuzeni Mahluf savaş tüccarlarının ekonomiye el koyduğunu ileri sürdü
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Devlet tarafından kira ödemesi mi yapılacak? Kira düzenlemesi nedir?
Yılmaz Vural hastaneden taburcu oldu! Açıklamalarında duygu dolu anlar yaşadı
ABD ve İsrail Arap ülkeleriyle birlikte İran’a saldırıya mı hazırlanıyor?
Tokat'ta yürek yakan haber! Yaşlı çift aynı gün hayatını kaybetti
Özgül Çoşar çocukları kaç tane aslen nereli? Masterchef Özgül hayatı
Karabağ'da ateşkes ihlaline Kremlin'den açıklama: Kısa sürede bastırıldı
Rize Valisi Kemal Çeper koronavirüse yakalandı
Sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili yeni genelge! İçişleri Bakanlığı 81 ile gönderdi
Yorumlar