BIST 2.375
DOLAR 16,06
EURO 17,24
ALTIN 963,97
HABER /  POLİTİKA

Flaş karar: Türkiye skandal raporu aynen iade edecek!

Avrupa Parlamentosu’nda dün görüşülen Türkiye Raporu'nun bugün oylanıp kabul edilmesine ilişkin AB Bakanı Ömer Çelik açıklamalarda bulundu.

Abone ol

AB Bakanı Ömer Çelik, Avrupa Parlamentosu'nda kabul edilen Türkiye Raporu'nun hiçbir bağlayıcılığının bulunmadığını söyledi. Kararın objektif ve güvenilir olmadığını belirten Çelik, raporun kendilerine ulaşması halinde aynen iade edileceğini açıkladı.

Avrupa Parlamentosu'nun müzakerelerin askıya alınmasını öneren Türkiye Raporu'yla ilgili konuşan AB Bakanı Ömer Çelik, eleştirilerin olabileceğini; ancak raporun içerikten tamamen uzak ve güvenilik olmadığını söyledi. İşte Çelik'in AP'nin kararıyla ilgili sözleri:

"Özellikle 1915 olaylarının 100. yılıyla ilgili tek taraflı Ermeni anlatılarına dönük yaklaşım bu seneki AP raporunda da bir atıf ile gündem getirilmiştir. Tek taraflı tarih anlatısına, siyasi polemikler ile yürütülen bir meseleye karşı, dengeli, objektif olmayan ve bir siyasi suçlama içerin bu ifadeleri bu raporun aldıkları için bu raporu kabul etmiyoruz. 

"İLİŞKİLERİ SABOTE ETMEYE DÖNÜK BİR RAPOR"

Bu rapor bir takım ülkelerin tek taraflı siyasi yaklaşımlarını koalisyon mantığı ile metne doldurmuş işbirliğinden uzak bir sabotaj raporu. İlişkileri sabote etmeye dönük bir rapor. AP raporunu son 2 yılda olduğu gibi bu yıl da yok hükmünde ve geçersiz kabul ediyoruz.

"DEĞERLENDİRME SÖZ KONUSU OLAMADAN AYNEN İADE EDİLECEK"

Rapor tarafımıza ulaştığında değerlendirme söz konusu olmadan aynen iade edilecek.

"BİR VİZYONSUZLUK BELGESİ OLDUĞUNUN DA AÇIK VE NET BİR TANIMI"

Bu tek taraflı Ermeni anlatılarına, başka ülkelerin bir takım siyasi değerlendirmelerine yer vermesi, bir vizyonsuzluk belgesi olduğunun da açık ve net bir tanımıdır. Maalesef bu raporlar artık herhangi bir şekilde yararlanabileceğimiz raporlar olmaktan çıkmıştır. 

"1915 OLAYLARI İLE İLGİLİ ATIF ANA METİNDE YER ALIYOR"

Üstelik bu sene 1915 olayları ile ilgili atıf ana metinde yer alıyor. Bunun artık değerlendirebilecek objektif bir belge, vizyon belgesi olmasını kaybettiğini gösteriyor. Maalesef gerçekler saptırılmaktadır. Ön yargılarla ifade edilmektedir.

"NE KADAR UZAĞA DÜŞTÜĞÜNÜ GÖSTERMEKTEDİR"

Şaşırtıcı olan konu da şudur; Bu raporda, AP tarafından Türkiye’deki Anayasa değişikliklerinin mevcut haliyle uygulanması durumunda, katılım müzakerelerinin askıya alınması, gümrük birliğinin güncellenmesi için İnsan Hakları Komisyonu’na tüm katılım öncesi fonların askıya alınması yönünde yapılan çağrılar AP’nin Türkiye-AB ilişkilerinin önemini kavramaktan ne kadar uzağa düştüğünü göstermektedir.

"AP’Yİ HALK İRADESİNE SAYGILI OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ"

Bir kere 16 Nisan Referandumu yüzde 86’lık yüksek bir katılımla, açık şeffaf bir süreçle ve halkın bunu kabul etmesiyle gerçekleşmiş bir referandumdur. Dolayısıyla Avrupa Parlamentosu’nun ’Siz halkın kabul ettiği bir teklifi uygularsanız, biz sizinle müzakereleri askıya alınması çağrısı yapıyoruz’ demesi esasında demokratik bir tutum da değildir. Türkiye’den talep edilen şey Türkiye’nin halkın iradesine duyarsız kalmasıdır. Tabii ki böyle bir şey söz konusu olmayacaktır. Türkiye’de devlet, hükümet halkın iradesine duyarsız kalmayacaktır.

Referandumun neticesi tabii ki uygulanacaktır. AP’nin böyle bir çağrı yapmaya hakkı yoktur. Bu anti-demokratik bir yaklaşımdır. AP’nin aynen uygulanmasın deme hakkı yoktur. Herhangi bir şekilde bir referandum sonucuna tenzilat ya da zam yapma hakkı da yoktur. Bu durumda AP kendisini bütün Avrupa’daki seçimleri lağv etmeye veya geçerli bir kurum gibi görmektedir ki böyle bir şey söz konusu değildir. Biz AP’yi halk iradesine saygılı olmaya çağırıyoruz.

"HALK İRADESİ TECELLİ ETMİŞTİR VE AYNEN UYGULANACAKTIR"

Vizyonsuzluktur. Halk iradesi tecelli etmiştir aynen uygulanacaktır. Kaliteli bir şekilde uyum yasaları çıkarılacaktır. İş birliği yapmak istiyorlarsa işbirliğine açığız. Burada bir olgunluk problemi olduğunu da görüyoruz. Bu birebir bir vizyonsuzluktur. Halk iradesi tecelli etmiştir ve aynen uygulanacaktır.

"GÜMRÜK BİRLİĞİ’NİN GÜNCELLENMESİ KONUSU TEK TARAFLI BİR TALEP DEĞİL"

Gümrük Birliği’nin güncellenmesi konusu Türkiye’nin tek taraflı bir talebi değildir. İki tarafında aynı arzu ile ilerletmek istediği bir konu. Şimdiye kadar başarıyla yürüyen ve son derece sağlıklı bir şekilde müzakereleri yapılan belli bir olgunluğa erişmiş bu konuyu bir takım siyasi mülahazaların konusu yapmaları da son derece yanlıştır. BU bir teknik konu herhangi bir parantez içine alınamaz.

"FAKAT BİZ BU ÇAĞRILARI BİR YERDEN TANIYORUZ"

Fakat biz bu çağrıları bir yerden tanıyoruz. Bu çağrılar maalesef çok uzun zamandır ilk önce Avrupa’daki aşırı sağ kesimler, İslam düşmanı kesimler tarafından dillendiriliyor. Medyanın seçici hafızasıyla ana akım siyasetlerin parçası haline geliyor ve arkasından maalesef bunu ana akım medyada görmeye başlıyoruz.

"TAVSİYEMİZ ÖNCE KENDİ KORİDORLARINDA..."

Tabii PKK’ya dönük yapılan çağrı olumludur ama uygulama nedir? Ama hepimiz biliyoruz ki pek çok Avrupa ülkesinde PKK sembolleri kullanılabilmektedir. Avrupa Parlamentosu’nun koridorlarında PKK sergisi açılmıştır. Tavsiyemiz önce kendi koridorlarında PKK sergisi ve propagandası yapılmasını engellemektir.

"FETHULLAHÇI TERÖR ÖRGÜTÜ’NE KARŞI..."

Fethullahçı Terör Örgütü’ne karşı verdiğimiz mücadele son derece meşru bir mücadeledir. Buna karşın kendilerinin bir çağrı yaparak somut deliller istemeleri bir darbeyi bir darbe girişimini anlamadıklarının göstergesidir. Türkiye hukuk içinde OHAL rejimine başvurdu. Herhangi bir şekilde FETÖ’nün darbenin arkasında olduğunu sorgulayan bir yaklaşımı kötü niyetli bir yaklaşım olarak kabul ederiz. Düşmanca bir yaklaşım olarak kabul ederiz.

"KAPAĞI BİLE AÇILMADAN KENDİLERİNE İADE EDİLECEKTİR"

Darbe girişimi konusunda bütün kanıtlar ortada. Tarihin en büyük hukuk mücadelelerinden birini veriyoruz. AP Başkanı’nın Türkiye’ye gelişi darbe girişiminden aylar sonra olmuştur. AP raporu bir güven eksikliğine katkı sağlamıştır. Bizim için yok hükmündedir. Kapağı bile açılmadan kendilerine iade edilecektir. Bir takım siyasi blokajlar sebebiyle tıkanma varken hala müzakerelerin kesilmesinden bahsetmek absürt bir karardır.

"AVRUPA’DA ARTIK BİR DEĞİL BİRDEN ÇOK BERLİN DUVARI VAR"

Yepyeni ideolojik ve siyasi Berlin duvarları oluşturuluyor. Avrupa’da artık bir değil birden çok Berlin Duvarı var. İdeolojik olarak zihinlere yerleştiriliyor.

"KOALİSYON BELGELERİ OLMAMALI"

AP raporu kesinlikle bizde moral bozukluğu yaratmayacak. Moral bozukluğu yaratması gereken kesim, bu vizyonsuz kararın altına imza atanlar olmalıdır. Bir takım devletlerin Türkiye ile hesaplarının görüldüğü bir takım koalisyon belgeleri olmamalıdır bu raporlar.

"AVRUPA KAMUOYUNU YANLIŞ BİLGİLENDİREN SİSTEMATİK BİR KAMPANYA VAR"

Mesela basit bir şey Avrupa kamuoyuna nasıl yansıyor; Türkiye’de şort giydiği için saldırıya uğrayan genç bir hanımla ilgili haber, o saldırıyı yapana kişinin yaptığı barbarlık bizim gözümüzde asla kabul edilemeyecek bir çılgınlıktır. Bu barbarlık mesela şöyle yanıyor; Önce bir haber olarak giriyor sonra; ’radikal İslamcı biri şort giyen birine saldırdı’ diye. Bu derece akıldan uzak haberler çıkabiliyor. Barbarlık yapan kişinin İslamlık ile ne lakası var? Avrupa Kamuoyunu yanlış bilgilendiren sistematik bir kampanya var. Uzun zamandır da devam ediyor."

ÖNCEKİ HABERLER
Kıbrıs görüşmelerinden yine sonuç çıkmadı
Kıbrıs görüşmelerinden yine sonuç çıkmadı
MHP'den Bahçeli için 20. yıl videosu
MHP'den Bahçeli için 20. yıl videosu
Katar'dan Körfez ülkelerine ambargo tepkisi
Katar'dan Körfez ülkelerine ambargo tepkisi
ABD'nin Suriye'de 7 askeri üssü var!
ABD'nin Suriye'de 7 askeri üssü var!
İstanbul'da üç gün bu yollar kapanacak
İstanbul'da üç gün bu yollar kapanacak
Polisten en acı haber: 'Alo, babanız vefat etti!'
Polisten en acı haber: 'Alo, babanız vefat etti!'
Saadet Partisi'nden 'miting' açıklaması! Katılacaklar mı?
Saadet Partisi'nden 'miting' açıklaması! Katılacaklar mı?
Üniversitenin 'Bağış yap, dersten geç' duyurusu olay oldu!
Üniversitenin 'Bağış yap, dersten geç' duyurusu olay oldu!
AP'nin skandal Türkiye kararına Başbakan Yıldırım'dan tepki
AP'nin skandal Türkiye kararına Başbakan Yıldırım'dan tepki
İnfazda sır perdesi aralandı: Minibüste kurşun yağmuru!
İnfazda sır perdesi aralandı: Minibüste kurşun yağmuru!