BIST 1.325
DOLAR 7,82
EURO 9,45
ALTIN 456,43
HABER /  DÜNYA

Flaş gelişme! Rusya'dan ABD'ye sert nota! Gerilim tırmanıyor

Rusya ile ABD arasındaki San Francisco'daki Rusya Başkonsolosluğu'nun kapatılmasıyla başlayan gerilim tırmanıyor. Rusya, ABD'ye sert bir nota gönderdi...

Abone ol

RUSYA Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Washington yönetiminin Rusya'nın San Francisco Başkonsolosluğu'ndaki arşivlere yönelik tutumu nedeniyle ABD'nin Moskova Büyükelçiliği'ne nota gönderdiklerini söyledi.

Zaharova, "Başkonsolosluktaki bazı arşivler, Rus tarafının onayı olmadan incelemeye tabi tutuldu, daha sonra paketlenerek özel taşıma şirketi aracılığıyla götürüldü. Elbette ABD tarafının tüm bu eylemleri nedeniyle ABD'nin bir nota gönderdik. Nota ABD'nin Moskova Büyükelçiliği'ne verildi" dedi.

'BU EYLEMLER, 1694 TARİHLİ ANLAŞMAYI İHLAL EDİYOR'

ABD'lilerin bu eylemlerinin SSCB ve ABD arasında 1 Haziran 1964 tarihinde imzalanan Konsolosluk Sözleşmesi'nin 17. maddesini ihlal ettiğini de kaydeden Zaharova, söz konusu maddede 'Konsolosluk arşivleri, bulundukları yerden bağımsız olarak her zaman dokunulmazdır' hükmünün bulunduğunu anımsattı.

Büyük kriz! Çaldığınız bayrağımızı geri verin!

 Rusya'nın San Francisco Başkonsolosluğu ile Washington ve New York'taki ticari temsilcilikleri, eylül başında Washington yönetiminin talebi üzerine kapatılmıştı.

ABD'nin Washington Büyükelçiliği, ABD yönetiminin San Francisco Başkonsolosluğu'ndaki arşivi kendilerine teslim ettiğini, ancak belgeleri kendilerinin almasına izin vermediğini ifade etmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
Esra Erol Adanalı Gülşen kayıp oğlunu buldu mu canlı yayında DNA testi
Dünyayı kasıp kavuran virüs Türkiye'de! Nedir bu kötü tavşan
Alişan Kapaklıkaya kimdir nereli siyahlı pantolon hikayesi ne?
Pendik'te trafik kazası: 4 yaralı
Başkan Türel: “Söz de karar da milletin”
Kargolar haftasonu açık mı haftasonu kargo gelir mi?
Yorumlar