BIST 1.325
DOLAR 7,96
EURO 9,50
ALTIN 462,93
HABER /  EKONOMİ

Fitch'ten yeni Türkiye açıklaması

Türkiye ekonomisiyle ilgili açıklamaları nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sert eleştirilerinin hedefi olan kredi derecelendirme kuruluşlarından Fitch, Türkiye için büyüme tahmini yaptı ve 4 riske dikkat çekti.

Abone ol

Fitch Türkiye ekonomisi için büyüme tahminini 2018 için yüzde 3,8, 2019 için yüzde 1,2 ve 2020 için yüzde 3,9 olarak güncelledi. Fitch ayrıca ülke ekonomisi için temel 4 riske dikkat çekti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye ile ilgili yeni bir rapor yayımladı.

DENGELENMEYE ZORLANACAĞI İDDİASI...Derecelendirme kuruluşu, Türk Lirası'ndaki keskin değer kaybının etkisiyle Türkiye ekonomisinin, düşük büyüme ve cari işlemler açığının daralması ile karşılaşacağı ve yeniden dengelenmeye zorlanacağını belirtti.

BÜYÜME TAHMİNİNİ DÜŞÜRDÜ...Fitch, 2018-2020 için ise Türkiye'nin büyüme tahminini düşürdü ve ciddi ve yaygın aşağı yönlü riskler beklediklerini vurguladı.

3,6'DAN 1,2'YE ÇEKTİ....Fitch bugün yaptığı değerlendirmede Türkiye'nin bu yıl GSYH büyümesinin yüzde 3,8 ve 2019 için yüzde 1,2 olmasını beklediklerini ifade etti. Fitch 2020'de yüzde 3,9 ile Türkiye ekonomisinin biraz toparlanmasını beklediklerini belirterek ancak trendin altında kalmaya devam edeceğine işaret etti.

Fitch haziran ayında Türkiye için 2019 büyüme tahminini yüzde 4,7'den 3,6'ya çekmişti.

FITCH'E GÖRE 4 RİSK...Firth, değerlendirmesinde 'kayda değer' belirsizliklere de değindi. Fitch'e göre temel senaryoda riskler; yanlış siyasi adımlar, özel sektörün mali stresinin yükselmesi, jeopolitik gerginlikler ve olası sermaye çıkışları

ÖNCEKİ HABERLER
Kimse bunu beklemiyordu! Sunal ailesine telif şoku
Polis astsubay çatışmasından dehşete düşüren görüntüler
Skandal! Polis amiri karakolda kadın avukatı dövüp silah çekti
İYİ Parti'de istifalar sürüyor! 53 yönetici daha istifa etti...
Türkiye'den dolara karşı bir hamle daha!
Devrim Parscan dizileri ve filmleri hangisi Devrim Parscan biyografisi
Yorumlar