BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  MEDYA

Financial Times yazdı Erdoğan'ın son şansı...

Financial Times'da yayımlanan bir makalede, Erdoğan'ın Kürtlerle barış yapmak için son bir şansının kaldığı ileri sürüldü.

Abone ol

Ortadoğu siyasetinin kilit önemdeki aktörü Türkiye'deki gelişmeler, Batı basınında gündeminde. İngiltere gazetelerinin önde gelen isimlerinden Financial Times, Kobani gerginliği üzerinden PKK ve devlet ilişkilerini masaya yatırdığı makalesinde Erdoğan'ın Kürtlere karşı son bir şansı olduğu iddia etti. 

"ERDOĞAN SÖZÜNÜ TOPRAĞA GÖMÜYOR" 

Ortadoğu'nun, bir baştan diğerine, içinde bulunduğu kargaşaya rağmen, Türkiye'nin uzunca bir süre Arap dünyası için bir istikrar kaynağı, ılımlı ve modern İslam'ın yol göstercisi gibi göründüğünü yazan Financial Times'a göre Türkiye artık bu konumunu kaybetmiş bulunuyor. Zira, yine malaeye göre "Ankara'nın anlaşmaya varabileceği son Kürt liderler kuşağı şimdikiler"

Gazeteye göre, "Bu yaz cumhurbaşkanlığına yükselmeden önce, on yıl boyunca Türkiye'ye başbakan olarak hükmeden Recep Tayyip Erdoğan, ülkesini krize sokma riski alıp bir zamanlar Türkiye'nin huzursuz Kürt azınlığına verdiği barış girişimi sözünü toprağa gömüyor."

Makalede, buna en yakın nedeninin IŞİD kuşatması altındaki Kobani olduğu ileri sürülüyor ve "fanatikler yetersiz silahlara sahip akrabalarını katletmek için ilerlerken Türk tanklarının kayıtsız bir şekilde seyretmesi Türk Kürtlerini delirtti" yorumu yapılıyor.

"ATEŞKES YIPRANIYOR"

Financial Times, Erdoğan'ın ilk başta Türkiye'nin güneydoğusundaki Kürtlere "bir ölçüye kadar özerklik" verme düşüncesinde olduğunu ve aynı zamanda kuzey Irak'taki "yarı bağımsız" Bölgesel Kürt Yönetimi ile kuzey Suriye'de kurtarılan Kürt bölgelerini "Türk etki alanına" çekmeye çalıştığını hatırlatıyor ve "Geçen yıl Türkiye'nin NATO müttefikleri bunun Suriye ve Irak'ın bütünlüğünü tehlikeye sokmasından korkmuştu" yorumunu yapıyor.

"RADİKAL BİR UMUTSUZLUK DÖNGÜSÜ"

Gazeteye göre, bu yıl her iki ülkenin de parçalanması ve sınır ötesinde IŞİD'in patlak vererek burada bir boşluk yaratması üzerine NATO müttefikleri Türkiye'den Kürtlere yardım edip bölgeye istikrar kazandırmasını istiyor ve şöyle diyor:

"Dahası, bunun tüm Kürtler için bir dönüm noktası olacağı inancıyla Iraklı Kürt liderler de Türk barışını beslemeye çalıştı. Alternatifi radikal bir umutsuzluk döngüsü olacaktır."

ÖNCEKİ HABERLER
AK Parti'nin yeni yargı paketi deprem yaratacak
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Davutoğlu'ndan Necdet Özel için izin yok
HDP'li Altan Tan'dan Kobani eylemleri itirafı
15 Ekim döviz kuru son rakamlar
Fezlekeleri inceleyen müfettişler CHP'li vekile yakalandı
Bank Asya'dan son dakika hamlesi
Jön Kürtler elektrik faturası ödemeye hazır mı?
Minibüste para kalkıyor işte yeni sistem
YPG'den şok video! Kobani'de kıyamet görüntüleri!
Yorumlar 33 yorum