BIST 10.471
DOLAR 32,77
EURO 35,17
ALTIN 2.453,00
HABER /  GÜNCEL

FETÖ işte şimdi yandı ABD'de ipliği pazara çıkacak

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) dünyadaki  faaliyetlerini araştıran Robert Amsterdam, FETÖ'nün ABD'deki okulları  aracılığıyla bugüne kadar yaklaşık 243 milyon dolar düzeyinde "sahtekarlık"  yaptığını tespit ettiklerini söyledi.

Abone ol

FETÖ'nün dünyadaki faaliyetlerini araştıran Robert Amsterdam, ABD'de FETÖ bağlantılı okullardaki usulsüzlükleri derlediği "Aldatma İmparatorluğu: Gülen Sözleşmeli Okul Ağı Üzerine Bir Araştırma" kitabının ülkesinde 13 Eylül'de piyasaya sunulacağını açıkladı. Amsterdam, kitapta FETÖ'nün ABD genelindeki sözleşmeli (charter) okulları aracılığıyla bugüne kadar yaklaşık 243 milyon dolar "hortumladığını" anlattıklarını belirtti.

Hukuk firması Amsterdam & Partners'ın (LLP) sahibi Amsterdam, 13  Eylül'de piyasaya çıkacak "Aldatma İmparatorluğu: Gülen Sözleşmeli Okul Ağı  Üzerine Bir Araştırma" adlı yeni kitabıyla ilgili Washington'daki Türk basın  mensuplarına açıklamalar yaptı.

Amsterdam iki yıldır süren çalışmalarının bir sonucu olarak tamamen  kamuya açık kaynaklardan elde ettikleri bilgilerle kitabı hazırladıklarına  dikkati çekerek, "Benim amacım siyasi bir sonuca ulaşmak değil, sadece Fetullah  Gülen'in bir suçlu olduğunu ortaya koyabilmektir." değerlendirmesini yaptı.

243 MİLYON DOLARLIK "SAHTEKARLIK"

FETÖ'nün ABD genelindeki sözleşmeli (charter) okulları aracılığıyla  bugüne kadar yaklaşık 243 milyon dolar "hortumladığını" anlatan Amsterdam, "Bu  okullarda sadece finansal usulsüzlükler yapılmıyor, aynı zamanda Amerikan eğitim sistemi içine de sızıyorlar." diye konuştu.

Bu paraların Amerikan vergi mükelleflerinin parası olduğunu kaydeden  Amsterdam, Amerikan halkının bu konudaki gerçekleri öğrenmesi gerektiğini  belirtti.

FETÖ KURUMLARI ARASINDAKİ PARASAL İLİŞKİLER

Kitabının ana amacının Amerikan vatandaşlarına FETÖ'nün bu ülkedeki  çalışmalarını ve buradaki usulsüzlükleri göstermek olduğunu ifade eden Amsterdam,  söz konusu okullarla FETÖ'nün diğer kurumları arasında yakın bir iş birliği  olduğunu ve bu kurumlar arasındaki finansal ilişkilerden yüklü miktarlarda para  aktarımı gerçekleştirildiğini dile getirdi.

13 Eylül'de İngilizcesi yayımlanacak kitabın Türkçe çevirisinin de  kısa sürede yapılması için çalışmalara başlandığını aktaran Amsterdam, FETÖ'nün  ABD'deki yapılanmasının gerçek yüzünü tüm dünyaya göstermeye gayret ettiklerini  vurguladı.

Robert Amsterdam, geçen temmuz ayında kitabının ön tanıtımını  İstanbul'da gerçekleştirmiş, bu eserinde ABD'nin 29 eyaleti ve 174 okulda FETÖ  yapılanmasına ait faaliyetleri gözler önüne serdiğini anlatmıştı.