BIST 1.441
DOLAR 8,46
EURO 10,27
ALTIN 501,15
HABER /  EKONOMİ

Faiz indirim yarışı başladı kredi çekecekler yaşadı

Kredi çekeceklere iyi haber. Bankalar faiz oranlarını düşürmede resmen birbirleri ile yarışıyor. Hangi bankada faiz oranı ne? Taşıt, konut, ihtiyaç kredisinde hangi banka en düşük faiz oranı sağlıyor? İşte düşen faiz oranlarına ilişkin tüm bilgiler...

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konut kredisi faizlerinin düşürülmesi çağrısının ardından konutta aylık faizi yüzde 1'in altına çeken bankalar, faizlere ilişkin sektörü eleştiren Başbakan Binali Yıldırım'la dün akşam yaptıkları görüşme öncesi ikinci indirim yarışına girdi. 

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından siyasiler ve ekonomi yönetiminden gelen çağrılar sonrası bankacılık sektöründe konutla başlayan faiz indirimi, daha sonra ihtiyaç kredilerine yansımıştı. Önceki gün başlayan ikinci faiz indiriminde ise konut ve tüketicinin yanı sıra taşıt kredileri faizlerinde de indirime gidildi.

İKİNCİ DÜŞÜŞ DALGASI BAŞLADI

AA muhabirlerinin aldığı bilgiye göre, kredi faizlerindeki ikinci düşüş dalgası, önceki gün Türkiye İş Bankası ile başladı. Faiz indirimi yarışı dün ve bugün de devam etti. İş Bankası'nın yanı sıra VakıfBank, Akbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Şekerbank ve QNB Finansbank faiz indirimine giderken, diğer bankaların da indirim için düğmeye basması bekleniyor.

İNDİRİM YARIŞI HIZLI BAŞLADI

Türkiye İş Bankası, faizi taşıt kredisinde sıfır taşıtta 1,18'den 1,10'a, ihtiyaç kredisinde yüzde 1,20'den yüzde 1,15'e, konut kredisinde ise yüzde 0,95'ten yüzde 0,90'a çekti. 

VakıfBank, mevcut ve yeni VakıfBank KOBİ müşterileri için geçerli kampanya kapsamında yüzde 0,98 faiz oranı ve 36 aya kadar vade imkanıyla 100 bin liraya kadar kredi sunuyor. Bireysel kredi faiz oranlarında da indirime giden banka, bin-10 bin lira arası ihtiyaç kredilerinde faiz oranını yüzde 1,26’dan yüzde 1,17’ye, 10 bin-50 bin lira arasında ise yüzde 1,26’dan yüzde 1,15’e düşürdü. Taşıt kredilerinde yüzde 1,15 olan faiz oranını yüzde 1,10’a çeken Vakıfbank, konut kredisi faizlerinde de önceki aylarda indirime gitmişti. 

Akbank, ihtiyaç sahiplerine 48 aya kadar yüzde 1,14'ten başlayan faiz oranlarıyla kredi sunarken, taşıt kredilerinde de tüm vadeler için faiz oranını yüzde 1,09'a düşürdü. Banka, 2 yıla kadar olan vadelerde konut kredisi faiz oranlarını da yüzde 0,90'a indirdi. 2 yılın üzerindeki vadelerde 5 yıla kadar yüzde 0,93, 7 yıla kadar yüzde 0,95 ve 7 yılın üzerinde yüzde 0,97 faiz oranı uygulanacak.

Yapı Kredi, konut kredisi faiz oranını 1-60 ay vadelerde yüzde 0,90’a, 61-120 ay vadelerde ise yüzde 0,92’ye kadar düşürdü. Banka, 25 bin lira ve üzerindeki bireysel ihtiyaç kredilerini de tüm vadelerde yüzde 1,19’dan başlayan faiz oranlarıyla tüketicilere sunmaya başladı.

GARANTİ VE QNB FİNANSBANK BUGÜN FAİZ İNDİRİMİNE GİTTİ

Garanti Bankası, bugünden geçerli olmak üzere konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0,90'a çekti. Banka, taşıt kredisi faiz oranlarını yüzde 1,13'e, ihtiyaç kredi faiz oranlarını da yüzde 1,14'e düşürdü.

TEB, 10 yıla kadar olan tüm vadelerde yüzde 0,97 olarak belirlediği konut kredisi faiz oranını 60 aya kadar yüzde 0,90’a çekti. Banka, taşıt kredisinde yüzde 1,10, ihtiyaç kredisinde ise yüzde 1,20’den başlayan faiz oranı sunuyor.

Şekerbank, konut kredisinde 2 yıla kadar olan vadelerde faiz oranlarını yüzde 0,85 seviyesine çekerken, 5 yıla kadar olan vadelerde ise faiz oranını yüzde 0,95’e indirdi.

QNB Finansbank, konut kredisi faizlerini aylık yüzde 0,90’a kadar düşürdü. İhtiyaç kredilerinde ise aylık yüzde 1,14’ten başlayan faiz oranı uygulanacak. 

ÖNCEKİ HABERLER
Tunceli'de çatışma çıktı kobra helikopterler bölgede
Boydaklar ağlaya ağlaya ifade verdi : Utanıyorum!
Hulusi Akar'dan kritik bir ziyaret daha!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ağlatan belgesel
Bu görüntü İstanbul'dan çok acı!
Erdoğan 3 milyar Avro'yu hatırlattı dürüst değiller!
Işık Koşaner'den Necdet Özel'e jet yanıt
Darbenin 2 numarası Kemal Batmaz için hükümetten ilk açıklama
Okullar Ligi’nde branş sayısı 5’e çıktı
Bakanlıktan 'Müşavirlere 5-7 bin dolar maaş' iddialarına yanıt
Yorumlar