HABER /  DÜNYA

Ermenistan seçimlerinde kazanan Paşinyan oldu

Türkiye il koşulsuz diplomatik ilişlikiler kurmak isteyen Ermenistan'daki Geçici Başbakan Nikol Paşinyan, dün yapılan seçimleri yüzde 70 oy alarak kazandı. Paşiyan erken seçim olabilmesi için görevinden istifa etmişti.

Abone ol

ERMENİSTAN'da 8 Mayıs 2018’de Başbakanlık yapmaya başlaya Nikol Paşinyan, eski Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ın anayasa değişikliği yaparak iktidarını başbakan olarak sürdürmesine etmesi ile Ermeni halkı sokağa dökülmüş ve Paşinyan ekim ayında görevinden istifa etmişti.

Erken seçime gitmek için istifa eden Paşinyan,dün yapılan seçimleri yüzde 70 oyla kazandı. Ermenistan Merkez Seçim Komisyonunu, dün düzenlenen seçimlerin resmi olmayan sonuçlarını açıkladı. Buna göre, seçimde 2,5 milyon kayıtlı seçmenin yüzde 48,6’sı oy kullandı. Paşinyan’ın partisi “Toplumsal Sözleşme” öncülüğündeki “Benim Adımım” ittifakı oyların yüzde 70,4’ünü aldı.

ESKİ CUMHURBAŞKANI BARAJ ALTINDA
Ermenistan meclisine Paşinyan’ın ittifakı dışında barajı aşabilen iki parti girebildi. Bunlar, yüzde 8,2 oy alan iş adamı Gagik Tsarukyan liderliğindeki Müreffeh Ermenistan Partisi ve yüzde 6,3 ile Edmon Marukyan başkanlığındaki Parlak Ermenistan Partisi oldu. Daha önce iktidarda bulunan eski Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın Cumhuriyetçi Partisi yüzde 4,7, Taşnak partisi ise yüzde 3,9 oy alarak baraj altında kaldı ve meclise giremedi. Ermenistan’da ittifaklar için yüzde 7, tek başına katılan siyasi partiler için yüzde 5 seçim barajı bulunuyor.

KATILIM DÜŞÜK OLDU
Seçimlere katılım beklenenden oldukça düşük kaldı. Yaklaşık 2,5 milyon kayıtlı Ermeni seçmenin yüzde 48,6’sı oy kullandı. Önceki seçimde bu oran yüzde 60 olmuştu.

TÜRKİYE'Yİ NASIL GÖRÜYOR
Paşinyan, başbakan olduktan sonra Türkiye hakkında açıklamalarda bulunmuş ve iki ülke ilişkilerinin normalleşmesini istediğini dile getirmişti. Paşinyan, “Türkiye ile ön koşulsuz diplomatik ilişkiler kurmaya hazırız ancak Ankara, Dağlık Karabağ ile ilgili ön koşul sunmamalı. Bu tutum mantıklı değil. Zira bu, üçüncü bir ülkeyle (Azerbaycan) ilişkilere dayanıyor” demişti.

ÖNCEKİ HABERLER
Nazlı Tolga kaç yaşında eşi Lawrence ne iş yapıyor kimdir?
Ümit Özat'tan Ersun Yanal'a olay gönderme
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan teşkilata 30 bin jesti
Kerem Göğüş kimdir ne iş yapıyor Wilma Elles'in imam nikahlı eşi
Obradovic'ten futbol takımına destek çağrısı
1000 TL yardım parası nasıl alınacak para nereye yatacak?
Yorumlar