BIST 1.329
DOLAR 7,81
EURO 9,35
ALTIN 449,55
HABER /  DÜNYA

Ermenistan Azerbaycan savaşı Rusya'dan flaş açıklama

ERMENİSTAN-Azerbaycan savaşıyla ilgili en son değerlendirme Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev'den geldi.

Abone ol

RUSYA Başbakanı Dmitriy Medvedev resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Ermenistan'ın başkenti Erivan'da mevkidaşı Hovik Abrahamyan ile görüştü.

Basına kapalı gerçekleşen görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında, Ermenistan-Rusya ilişkilerinin yanı sıra Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) kapsamında yapılan işbirliğine dair konuların ele alındığı belirtildi.

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev son bir hafta içerisinde Azeri-Ermeni cephe hattında yaşanan çatışmalara da değindi.

Dağlık Karabağ sorununun taraflar arasında barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğini belirten Medvedev, ''İhtilaf bölgesinde ateşkesin korunması ve sorunun siyasi yollarla çözülmesi çok önemli. Karabağ sorununu askerler değil, diplomatlar çözmeli. Ölümler olmamalı. Rusya, bu soruna siyasi bir çözüm bulmak için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu çerçevesinde elinden geleni yapmaya hazırdır ve gerginliğin tırmandırılmasına izin verilmemelidir. Sorunun çözülmesinde mevcut formata alternatif bulunmamaktadır. Minsk Grubu'nun yetkileri Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından belirlenmiştir" dedi.

Ermenistan Başbakanı Abrahamyan da Dağlık Karabağ sorunun AGİT Minsk Grubu tarafından çözülmesini ve 1994'te imzalanan ateşkes anlaşmasına bağlı kalınması gerektiğini belirtti.

RUSYA'DAN ERMENİSTAN'A DOĞALGAZ İNDİRİMİ

Görüşmede, Rusya'nın Ermenistan'a sattığı doğalgaz fiyatlarında indirime gidilmesini öngören bir anlaşma imzaladığı da açıklandı. Ermenistan Başbakanı Abrahamyan, "Rusya'dan Ermenistan'a satılan doğalgazın metreküp fiyatı 165'ten 150 dolara indirilecek'' şeklinde konuştu.

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev'in Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile de bir araya gelmesi bekleniyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Adana'da liselilerin futbol maçında dehşet
Erdoğan'ın Kılıçdaroğlu'na yeni yanıtı her satırı olay!
Reformlar internet sitesinden takip edilecek
THY'den o ülkeye gideceklere uyarı!
Merkez Bankası Başkanı kim olacak flaş açıklama
AVM'ler bugün kaça kadar açık ne zaman kapanıyor?
Yorumlar 2 yorum