HABER /  EKONOMİ

Erdoğan'ın dolar tahmini tuttu (23 Şubat 2017 dolar ne kadar oldu)

Dolar ne kadar sorusunun yanıtını 23 Şubat 2017 canlı dolar kuru verileriyle internethaber.com'da. Dolar kurundaki sert düşüş Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı haklı çıkardı. Dolara yatırım yapanlar sert düşüşle büyük kayıt yaşıyor.

ABD Merkez Bankası Fed'in son toplantısına ilişkin tutanakların açıklanmasıyla dolar geriledi. Dolar/TL bankalararası piyasada 3,58'in altında seyrediyor. Dün 3,60'ın altına inen kur bugün en düşük 3,5710'u gördü. Euro da 3,77'li seviyelerde hareket ediyor.

Analistler, teknik açıdan dolar/TL'nin 3,60'ın altında kaldığı sürece sırasıyla 3,5720, 3,5500 ve 3,4000 seviyelerinin gündeme gelebileceğini, olası yükselişlerde ise 3,6140'ın direnç konumuna geldiğini belirtiyor.

ERDOĞAN'IN DOLAR/TL TAHMİNİ TUTTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Dolara yatırım yapanlar yaya kalabilir" demişti. Öyle de oldu. Dolar, analistlerin önemli destek olarak nitelendirdikleri 3,60'ın altına düştü.

"TEMKİNLİ FAİZ ARTIŞI" SİNYALİ

Fed'in para politikasını belirleyen yetkililer, istihdam ve enflasyon rakamlarının beklentiler içinde gerçekleşmesi halinde ABD'de oldukça yakın bir zamanda faiz artırmanın uygun olacağını belirtti. Tutanakların temkinli bir faiz artırımına işaret etmesiyle dolar/TL'de aşağı yönlü hareket yaşandı.

Analistler, tutanaklardaki ifadelerin piyasalara yeni ve açık bir sinyal vermediğini ancak seçilen kelime ve ifadelerin mart ayındaki faiz artırım beklentilerini hafif de olsa azalttığını belirtti.

11 Ocak'ta 3,94'ü aşarak rekor kıran dolar Merkez Bankası'nın sıkılaştırma adımlarıyla düşüşe geçti.  TL'deki değer kaybı ve negatif ayrışma trendini tersine çeviren likidite politikalarının bileşiminde ortaya çıkan son faizi gösteren ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti yüzde 10.35 civarında seyrediyor. 

Yorumlar 13 yorum